Cuvânt aniversar la 45 de ani de la înființarea

Parohiei Pogorârea Sfântului Duh

Milano, 1 octombrie 1975 - 1 octombrie 2020

 

Preacucernice Părinte Vicar Onorific Traian Valdman,

Cucernică Doamnă Preoteasă Angela,

Preacucernice Părinte Protopop,

Preacucernici Părinți,

Onorați membri ai Consiliului și Comitetului Parohial,

Onorați oaspeți,

Drept-credincioși ai acestei parohii,

 

În urmă cu 45 de ani, în ziua de prăznuire a Acoperământului Maicii Domnului, se înființa prima parohie ortodoxă românească de pe teritoriul Peninsulei Italice, iar Preacucernicul Părinte Traian Valdman era numit, de către vrednicul de pomenire Patriarh Justinian, în funcția de paroh. Astfel, s-a pus temelia slujirii pastorale, neîntrerupte de atunci și până în prezent, în mijlocul românilor ortodocși trăitori în Italia, după încercarea, de scurtă durată, făcută de Pr. Gheorghe Tilea, între anii 1940-1941.

 

Deși, din punct de vedere istoric, 45 de ani nu reprezintă un interval de timp considerabil, în 45 de ani de slujire pastorală, fiecare zi este plină de semnificații și e presărată de bucuriile și de tristețile, pe care le trăiește comunitatea. Multe au fost bucuriile și evenimentele trăite de comunitatea ortodoxă de la Milano, multe au fost familiile întemeiate și numer oși au fost copiii încreștinați, în cei 45 de ani de slujire, dar multe au fost și suspinele și lacrimile vărsate în Taina Spovedaniei sau la prohodirea celor adormiți, dar nu mai puține au fost și mângâierile și ajutorul, primite de la Dumnezeu. Mare trebuie să fi fost și bucuria părintelui duhovnicesc al acestei parohii, Traian Valdman, văzând cum crește și se dezvoltă obștea creștinească pe care, cu atâta osteneală și sacrificii, a păstorit-o și pe ale cărei griji și necazuri le-a împărtășit, cu timp și fără timp.

 

Avându-l în frunte pe dinamicul ei păstor, secondat de doamna Preoteasă Angela, comunitatea ortodoxă românească de la Milano a cultivat tradițiile creștine, transmise din străbuni, și le-a predat mai departe generațiilor care s-au adăugat, fie născute pe pământ italian, fie venite din România, devenind o adevărată „deschizătoare de drumuri” pentru comunitățile ce s-au întemeiat ulterior, atât înainte de 1989, cât și după. În acest fel, flacăra identității românești ortodoxe a strălucit tot mai vizibil – nu doar în Lombardia, ci și pe întreg teritoriul Italiei – făcând posibilă, de-a lungul anilor, transmiterea credinței ortodoxe copiilor și tinerilor, întemeierea de familii creștine, cercetarea celor bolnavi și a celor din închisori, mângâierea celor îngenunchiați de viață și ajutorarea celor aflați în lipsuri materiale, precum și prohodirea celor adormiți.

Activitatea misionară și implicarea în dialogul inter-creștin și interreligios a Părintelui Traian Valdman au făcut cunoscută și apreciată spiritualitatea ortodoxă românească (prin conferințe și cursuri) atât publicului larg italian, cât și studenților de la Institutul San Bernardino de la Veneția – mulți dintre aceștia devenind, mai târziu, preoți și episcopi, ce au deschis porțile noilor parohii ortodoxe românești de pe teritoriul Italiei.

 

Pentru toate cele împlinite și pentru toate darurile primite, de-a lungul celor 45 de ani de slujire pastorală la Milano, dăm slavă lui Dumnezeu Cel în Treime lăudat și aducem mulțumire Preasfintei Născătoare de Dumnezeu – care a primit sub Acoperământul ei comunitatea ortodoxă românească trăitoare pe meleagurile Lombardiei, precum și Sfântului Ierarh Ambrozie, pentru părinteasca purtare de grijă față de românii ortodocși ce se închină în cetatea ocrotită de el.

 

Îi felicităm pe Preacucernicul Părinte Vicar Onorific Traian Valdman, dimpreună cu doamna Preoteasă Angela și întreaga lor familie, pe membrii fondatori ai parohiei, pe membrii Consiliului și Comitetului Parohial și pe toți credincioșii, și Îl rugăm pe Mântuitorul Hristos să-i binecuvinteze și să-i păzească sănătoși și voioși, întru mulți și mântuitori ani, și să-i învrednicească să se bucure, cu toții, și de aniversarea a 50 de ani de la întemeierea parohiei!

 

Ca dar aniversar pentru Parohia Pogorârea Sfântului Duh de la Milano, am rânduit, ca hram de toamnă, Praznicul Acoperământul Maicii Domnului, spre folos duhovnicesc și spre comemorare anuală a începuturilor acestei parohii.

 

Cu părere de rău pentru a nu fi putut lua parte la aniversarea de azi, dar în comuniune de rugăciune cu voi toți,

 

Episcopul SILUAN

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

 

  

De la Reședința noastră Episcopală de la Roma, la Praznicul Acoperământului Maicii Domnului, în ziua de 1 octombrie 2020.

 

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12561549