Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

pentru basarabeni si pentru bucovinenii din Bucovina de Nord

Misiunea Sfântului Ierarh Nicolae are ca scop pastorația creștinilor ortodocși vorbitori de limbă românească din Basarabia și Bucovina de Nord, aflați din binecuvântate pricini în Italia, prin organizarea în parohii a comunităţilor existente, sub jurisdicția canonică a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Pe parcursul ultimilor ani, basarabenii și bucovinenii din Bucovina de Nord aflaţi la muncă în Italia au căutat mângâiere sufletească și au găsit-o în sânul Bisericii. În localităţile unde lipseau sau lipsesc și în continuare parohii, misiunea Sfântului Nicolae încearcă să găsească soluții pentru a-i putea ajuta pe frații creștini care trăiesc acolo, cu posibilitatea de a avea un loc de rugciune pentru cei apropiați, copii sau părinți, bunici sau rude apropiate, și cu bucuria de a avea un păstor duhovnicesc în mijlocul lor.

 

Coordonator: PS Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

tel: +39 067 197 343; email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

Responsabil pentru zona de Nord a Italiei – Protopop Avram Matei

mobil: +39 328 716 59 97; email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

Urgența Coronavirus

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Agenda creștinului 2020

Calendar 2020 pentru familia ta

 

 Calendarul Tuturor Sfinților 2020 

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12297854