Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

pentru basarabeni si pentru bucovinenii din Bucovina de Nord

Misiunea Sfântului Ierarh Nicolae a fost înființată, cu binecuvântarea PS Părinte Episcop Siluan, în data de 7 februarie 2012. Ea are ca scop pastorația creștinilor ortodocși vorbitori de limbă românească din Basarabia și Bucovina de Nord, aflați din binecuvântate pricini în Italia, prin organizarea în parohii a comunităților existente, sub jurisdicția canonică a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

Pe parcursul ultimilor ani, basarabenii și bucovinenii din Bucovina de Nord aflați la muncă în Italia au căutat mângâiere sufletească și au găsit-o în sânul Bisericii. În localitățile unde lipseau sau lipsesc și în continuare parohii, misiunea Sfântului Ierarh Nicolae încearcă să găsească soluții pentru a-i putea ajuta pe frații creștini ortodocși, care trăiesc acolo, cu posibilitatea de a avea un loc de rugăciune pentru cei apropiați, copii sau părinți, bunici sau rude apropiate, și cu bucuria de a avea un păstor duhovnicesc în mijlocul lor, conform tradiției moștenite.

Anual, Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae editează calendarul Creștin Ortodox, pe stil iulian, conform tradiției din Basarabia și Bucovina de Nord, în două formate: Tip Filă (calendarul clasic de perete) și tip Agendă (broșură). Prima ediție a calendarului tip agendă a văzut lumina tiparului în anul 2019, ea conține cele mai importante rugăciuni ale creștinului ortodox, la care se adaugă date importante din activitatea social-filantropică, culturală și administrativă a Eparhiei.

 

Coordonator: PS Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

tel: +39 067 197 343; email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

Responsabil pentru zona de Nord a Italiei – Protopop Avram Matei

mobil: +39 328 716 59 97; email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

 

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12561591