Nr. 0055 / 2021

COMUNICAT

Către toți creștinii ortodocși ai Parohiei Ortodoxe Române

Învierea Domnului, din Trieste

Luând act, cu întristare și cu părintească îngrijorare, de încercarea prin care trece Parohia Ortodoxă Română Învierea Domnului, din Trieste;

Având în vedere comportamentul necuviincios și reprobabil, de care a dat dovadă, în ultima perioadă, Părintele Constantin Eusebiu Negrea, atât în mediul public, cât și în biserică;

Se comunică tuturor credincioșilor Parohiei Învierea Domnului, din Trieste, că Părintele Constantin Eusebiu Negrea a fost suspendat din funcția de preot paroh și a fost oprit de la slujirea sfintelor slujbe, pentru o perioadă de 30 de zile, începând cu data de 11 ianuarie a.c., fiind cercetat canonic pentru abaterile săvârșite.

În această perioadă, orice slujbă pe care Pr. Constantin Eusebiu Negrea o săvârșește nu este validă și atrage cu sine consecințele canonice și administrative bisericești corespunzătoare.

Începând cu duminica următoare, 17 ianuarie a.c., slujbele vor fi săvârșite, în mod normal, în biserica parohială din Trieste. Numele și numărul de telefon al preotului slujitor se vor comunica în timp util.

Părintele Constantin Eusebiu Negrea are binecuvântarea (și canonul) de a asista la slujbe la Așezământul Monahal Sfântul Ierarh Andrei al Transilvaniei, de la Spilimbergo, fără să slujească, și nu are binecuvântarea de a asista la slujbe la biserica parohială din Trieste.

În cazul în care, credincioșii din Trieste și împrejurimi au programate slujbe, în perioada următoare, ei se pot adresa PC. Părinte Protopop Avram Matei – Venezia (tel: +39 328 716 59 97).

Îi îndemnăm pe toții credincioșii Parohiei Învierea Domnului, din Trieste, să se roage pentru iertarea păcatelor și pentru sănătatea Părintelui Constantin Eusebiu Negrea, precum și pentru pocăința și mântuirea lui, căci toți suntem păcătoși și, cu toții, avem nevoie de milă și iertare de la Bunul Dumnezeu.

Cu părintească binecuvântare,

 

 
 

 

† Episcopul Siluan

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

 

Roma, 13 ianuarie 2021

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12461998