SĂPTĂMÂNA CATEHEZEI (30 NOIEMBRIE – 6 DECEMBRIE)

ÎN EPISCOPIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ A ITALIEI

 

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, la recomandarea şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Părinte Arhiereu-Vicar  Atanasie de Bogdania, în perioada 30 Noiembrie – 6 Decembrie 2020 se vor organiza în cadrul săptămânii catehezei o serie de conferinţe online adresate clerului şi credincioşilor ortodocşi români din Italia.

Săptămâna Catehezei are ca scop pe de o parte catehizarea credincioşilor şi familiarizarea lor cu studiul Sfintei Scripturi, iar pe de altă parte formarea continuă a cateheţilor şi responsabililor de şcoli parohiale din Italia printr-un schimb de experienţă cu cateheţi şi formatori din alte eparhii.

Clericii, doamnele preotese/diaconiţe şi cateheţii coordonatorii de şcoli parohiale se vor putea conecta la toate conferinţele pe platforma online Zoom a Episcopiei,  iar credincioşii vor putea urmări pe canalul youtube (https://www.youtube.com/c/EpiscopiaItalieiOficial) şi facebook  (https://www.facebook.com/episcopia.ortodoxa.italiei/) al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei patru dintre cele şase întâlniri online. 

 Evenimentul se doreşte a fi debutul unui şir de conferinţe pe teme catehetice adresate credincioşilor, organizate lunar, ca o lucrare permanentă a Departamentului Catehetic pentru îndrumarea şi formarea deprinderilor religioase a credincioşilor pe care îi păstorim, spre o mai bună  cunoaştere a singurului şi adevăratului Dumnezeu şi spre dobândirea vieţii celei veşnice, căci „aceasta este viaţa veşnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis.” (Ioan 17, 3). 

Pr. Nicolae Budui – Consilier Departamentul Catehetic

Coordonator al Sectorului Catehetic – Educaţional al EORI

 

Afiș pentru cateheți

 

 

Afiș pentru credincioși

 

 

 

 

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12461983