SĂPTĂMÂNA CATEHEZEI (30 NOIEMBRIE – 6 DECEMBRIE)

ÎN EPISCOPIA ORTODOXĂ ROMÂNĂ A ITALIEI

 

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, la recomandarea şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Părinte Arhiereu-Vicar  Atanasie de Bogdania, în perioada 30 Noiembrie – 6 Decembrie 2020 se vor organiza în cadrul săptămânii catehezei o serie de conferinţe online adresate clerului şi credincioşilor ortodocşi români din Italia.

Săptămâna Catehezei are ca scop pe de o parte catehizarea credincioşilor şi familiarizarea lor cu studiul Sfintei Scripturi, iar pe de altă parte formarea continuă a cateheţilor şi responsabililor de şcoli parohiale din Italia printr-un schimb de experienţă cu cateheţi şi formatori din alte eparhii.

Clericii, doamnele preotese/diaconiţe şi cateheţii coordonatorii de şcoli parohiale se vor putea conecta la toate conferinţele pe platforma online Zoom a Episcopiei,  iar credincioşii vor putea urmări pe canalul youtube (https://www.youtube.com/c/EpiscopiaItalieiOficial) şi facebook  (https://www.facebook.com/episcopia.ortodoxa.italiei/) al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei patru dintre cele şase întâlniri online. 

 Evenimentul se doreşte a fi debutul unui şir de conferinţe pe teme catehetice adresate credincioşilor, organizate lunar, ca o lucrare permanentă a Departamentului Catehetic pentru îndrumarea şi formarea deprinderilor religioase a credincioşilor pe care îi păstorim, spre o mai bună  cunoaştere a singurului şi adevăratului Dumnezeu şi spre dobândirea vieţii celei veşnice, căci „aceasta este viaţa veşnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis.” (Ioan 17, 3). 

Pr. Nicolae Budui – Consilier Departamentul Catehetic

Coordonator al Sectorului Catehetic – Educaţional al EORI

 

Afiș pentru cateheți

 

 

Afiș pentru credincioși

 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12323241