Îndemn pastoral pentru coresponsabilitate și solidaritate

Având în vedere creșterea numărului de cetățeni români purtători ai noului Coronavirus (Covid-19), sosiți în ultima perioadă din România în Italia (7 persoane testate pozitiv în ultimele 24 de ore), dar și identificarea unor persoane care încearcă să eludeze legea și măsurile luate de autoritățile italiene și care, în urma unor anchete, s-au dovedit a fi pozitive și au infectat, cu consecințe grave, alte persoane, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei îi îndeamnă pe clericii, monahii și credincioșii din cuprinsul ei la maximă responsabilitate și la respectarea tuturor măsurilor de protecție impuse de Statul Italian pentru această perioadă.

Persoanele care nu respectă carantina obligatorie de 14 zile, odată cu sosirea lor în Italia, și sunt purtătoare ale noului Coronavirus îi pun în pericol pe cei din preajma lor. De aceea, îi îndemnăm pe toți clericii și credincioșii parohiilor noastre, care revin din România, să respecte prevederile Statului Italian cu privire la autoizolarea lor, rămânând acasă până la terminarea perioadei de carantină.

Să nu-i uităm pe cei aflați în suferință sau în lipsuri, nici în rugăciunile noastre și nici în facerea de bine, știind că binele pe care-l facem aproapelui nostru îl facem Mântuitorului Hristos Însuși!

Reamintim tuturor faptul că Protocolul de redeschidere a bisericilor ortodoxe în Italia este în vigoare în continuare, iar regulile asumate la nivel instituțional trebuie respectate întocmai de către noi, toți!

Sănătatea este darul de mare preț al lui Dumnezeu, să-l apărăm și să-l păstrăm așa cum se cuvine atât în ce ne privește pe noi înșine, cât și în ce îi privește pe cei din jurul nostru! Să luăm aminte la dictonul popular: Paza bună păzește primejdia rea!

 

Cu părintească binecuvântare,

†Episcopul Siluan

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

Urgența Coronavirus

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

   Calendarul Tuturor Sfinților 2020 

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  12271615