"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Adunarea protopopială – Triveneto II

În seara zilei de 12 aprilie 2021,după orele 19:00,cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și prin purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania,  a avut loc,în şedinţă extraordinară on-line, pe platforma Zoom a Episcopiei, Adunarea Protopopială a Protopopiatului Triveneto II.

Atmosfera Adunării a fost una animată și binecuvântată prin participarea Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, care a adus multe lămuriri în problemele ridicate de restricțiile din această perioadă de pandemie, cât şi de cele ale organizării contabilității parohiale. Pe ordinea de zi s-au dezbătut următoarele:

1. Elaborarea programului Taberelor Protopopiale şi a Școlilor de vară;

2. Situația pregătirii voluntarilor pentru tabere şi şcolile de varą;

3. Situația contribuțiilor pentru Episcopie, Trustul Trinitas, Catedrala Mântuirii Neamului, Misiune şi Social; 4.Principii teoretice şi metodologice ale organizării contabilității parohiale;

5. Conferința cu tema: Chipuri luminoase ale emigrației: Arhimandritul Sofronie Saharov”, susținută de PC Părinte,Lucian Milășan de la Bolzano;

6. Diverse .

PC Părinte ProtopopGabor Codrea, după ce a trecut în revistă situația parohiilor,a desemnat pe  PC Părinte Ionuț Dascălul de la Valeggio sul Mincio, să se ocupe de găsirea şi pregătirea voluntarilor pentru taberele şi școlile de vară, fapt care se va finaliza, la Padova 1, 23 mai, prin întâlnirea mai multor preoți , preotese şi voluntari din mai multe protopopiate, pentru informare şi întocmirea unui Ghid pentru voluntari, cu cele mai bune îndrumări şi sugestii, pentru desfășurarea activităților din Taberele şi Şcolile de vară.

Problematicele legate de organizarea contabilității parohiale au fost clarificate de PC Părinte Inspector Ciprian Ghizila, invitat special al Adunării Protopopiale.

În ultima parte s-au tras concluzii, s-au făcut completări și remarce din partea celor prezenţi. Adunarea s-a terminat într-un climat de pace și frăţietate, cu speranța la momentul când, se va putea din nou, ca Adunarea Protopopială să aibă loc cu prezenţa fizică a Preacucernicilor Părinți, spre bucuria tuturor.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

A consemnat: Diac. Gheorghe  Manole

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3552012