"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Al X-lea hram al Parohiei “Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica" din Viterbo | PS Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie

Duminică, 11 aprilie 2021, a patra a Postului Mare, închinată și Cuviosului Ioan Scărarul, comunitatea parohială “Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica"și-a prăznuit ocrotitorul. Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie.

 

Parohia din zona de nord a regiunii italiene Lazio împlinește anul acesta 11 ani de la înființarea acesteia cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, prăznuind astăzi cel de-al X-lea hram. Din pronie dumnezeiască, comunitatea se bucură de cinstirea Sfintelor Moaște ale Sfântului Ierarh Calinic, primind din partea Episcopiei o părticică din Moaștele Sfântului.

 

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie a vorbit credincioșilor despre perioada Postului Mare și despre această Duminică vădit ascetică, alături de Duminica Cuvioasei Maria Egipteanca, aflată la înjumătățirea Postului Mare: “Postul Mare se desfășoară pe verticală, este o scară, o ascensiune, un urcuș duhovnicesc. Este un urcuș prin care suntem chemați să ne depărtăm de cele ale pământului și să ne unim cu realitățile duhovnicești, cerești și veșnice, renunțând la lucrurile vremelnice și trecătoare ale acestei vieți, asemenea monahilor.  În Postul Mare, creștinii sunt invitați de Triod, de toate slujbele și de toate citirile să își aducă aminte de cei care realizează idealul Împărăției lui Dumnezeu pe calea cea mai înaltă, mai plăcută Domnului”.

 

La final, Preacucernicul Părinte Vasile Bobiță, parohul comunității din Viterbo, a mulțumit atât Preasfințitului Părinte Atanasie pentru acest moment de binecuvântare, cât și tuturor celor prezenți la prăznuirea Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, ocrotitorul Parohiei.

 

Sfinte Ierarhe Calinic, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3552009