"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - A XX-a Săptămână On-Line a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca și Secu"

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Părintelui Paul, în Parohia din Settimo Torinese, cursurile Școlii Parohiale în variantă On-Line, au ajuns la cea de-a XX-a ediție.

 

Printre stihiile care tulbură liniștea,  Dumnezeu trimite creștinului semne care să sprijine pașii spre drumul Învierii, asemenea israeliților ce erau mușcați de șerpii cei veninoși în pustiul ce îi despărțea de Țara făgăduită, Tinerilor Nepsis li s-a arătat spre Învățătură Sfânta Cruce a Domnului Iisus Hristos, ca privindu-o ,contemplându-o, și reprezentându-o artistic, să continue alături de coordonatorii lor, Valentin și Mădălina, șirul de cunoștințe al reperelor duhovnicești, spre dobândirea unor puteri de nezdruncinat între confruntările vieții.

 

Presărând mereu alte flori pline de nectar, participanților li s-au mai propus în cadrul Atelierelor, pe lângă fișele de Cateheză,  Comunicare în Limba Română, Dezvoltare Personală și Geografia României, următoarele:

•          Scurtă prezentare video a Voievodului Mircea cel Bătrân, încadrată în proiectul de Studiu al Istoriei neamului;

•          Cateheză despre Sfântul Ianache,  Sfetnicul Sfântului Voievod Constantin Brâncoveanu, prezentată de către Pr. Dumitru Chivulescu de la Parohia Viișoara, Târgoviște;

•          Continuarea seriei de vizionări pe platforma E-THEATRUM, de această dată participanții au fost încântați cu povestea "Crăiasa albinelor", recitată de către marea actriță, Rodica Popescu Bitănescu, sporind culturalizarea în materie de limba română vorbită.

 

Dăm Slavă Domnului pentru toate realizările frumoase!

 

VIDEO

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3551991