"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

SLUJBA DE BINECUVÂNTARE AL CELUI DE-AL DOILEA LOT DE ÎNMORMÂNTĂRI, DIN CADRUL CIMITIRULUI ORTODOX ,,ÎNVIEREA LUI LAZĂR” DIN  TORINO

Cu ajutorul lui Dumnezeu, cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, sâmbătă, 10 Aprilie, după Sfânta Liturghie, s-a săvârșit slujba de binecuvântare al celui de-al doilea lot de înmormântări din Cimitirul Ortodox  ,,Învierea lui Lazăr” din Torino. Preoții parohiei, împreună cu membrii consiliului parohial și cu credincioșii, s-au rugat ca Domnul să trimită binecuvântarea Sa peste lucrările ce au fost săvârșite la amenajarea locului unde își vor petrece somnul de veci cei adormiti in Domnul. Mai apoi a fost oficiată o slujba de parastas pentru cei 85 de creștini ortodocși deja înmormântați în primul lot al cimitirului, prima înmormântare având loc în anul 2017. La sfârșitul slujbei, Părintele Paroh Gabriel Burcescu, a ținut un cuvânt de învățătură despre cimitir, amintind printre altele că „Cimitirul este loc de dormit/ dormitor (în traducere din limba Greacă) și că este perceput ca un locaș de unde numai Creatorul ne va striga spre trezire la sfârșitul veacului, dar și un loc sacru, deoarece trupurile celor înmormântați au fost sfințite prin Sfintele Taine. Părintele a mai amintit de asemenea, că anul 2021 a fost declarat de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române ,, An comemorativ a celor adormiți în Domnul” și că iată și noi aici, în afara granițelor țării, putem pune în valoare acest spațiu, unde, fiecare dintre noi la un moment dat, își va petrece somnul de veci rămânând in istorie ca o amprentă a comunității române de aici.”

Cimitirul Ortodox din Torino are o suprafață de 7200 m², cu o capacitate de aproximativ 1500 de locuri de înmormântare și a fost achiziționat de către Parohia „Înalțarea Sfintei Cruci”, Torino 2, prin vrednicul de pomenire Părintele Lucian Roșu, în anul 2013, fiind primul cimitir ortodox din Italia. Pe suprafața acestuia se află o Capelă în construcție, stadiul lucrărilor fiind aproape de final. Locașul de cult va deservi pentru săvârșirea Sfintei Liturghii cu parastas în fiecare sâmbătă, dar și a slujbelor de înmormântare.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

     „Cu Sfinții odihnește Hristoase, sufletele adormiților robilor Tăi, unde nu este durere nici întristare nici suspin, ci viață fără de sfârșit”.

                                                                                                A consemnat Preot Paroh, Gabriel Burcescu.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3552030