"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Întâlnirea Preasfințitului Părinte Siluan cu preoții din Protopopiatul Lazio I

Luni, 5 aprilie 2021, Preasfințitul Părinte Siluan s-a întâlnit în modalitate online cu preoții din Protopopiatul Lazio I. Tema întâlnirii a fost: Slujirea Dumnezeieștii Liturghii - aspecte duhovnicești și practice.

În cadrul întâlnirii, Preasfințitul a pus accentul pe căutarea lăuntrică a preotului, caracterizând-o drept vitală pentru un slujitor al altarului, subliniind faptul că de cele mai multe ori mintea „s-a dus în față” prin studiul teologiei, iar inima „a rămas în urmă” din lipsa de zăbovire cu Domnul.

A scos în evidență faptul că ritmul liturgic al preotului trebuie să fie mai bogat decât al credincioșilor și că în timpul săptămânii e necesar ca gândul nostru să păstreze pocăința. Harul e lucrător în noi și cu noi la măsura mișcării către Domnul și a conștientizării a ceea ce am primit.

În finalul întâlnirii, Preasfințitul a răspuns câtorva întrebări, arătându-și disponibilitatea ca în viitorul apropiat să mai convorbească cu preoții din protopopiat pe tema Dumnezeieștii Liturghii.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3524884