"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Duminica Sfintei Cruci la Catania în ANUL COMEMORATIV AL ADORMIȚILOR ÎN DOMNUL

"Cruce sfântă, armă dulce"!

Deși întreaga Italie a sărbătorit Paștele catolic, românii ortodocși nu au uitat de credința lor și au venit la biserica neamului strămoșesc, pentru a prăznui la mijlocul postului, Duminica Sfintei Cruci.

Chiar dacă întreaga Italie este declarată "zonă roșie" și totul e închis, credincioșii au găsit florile necesare împodobirii SFINTEI CRUCI.

Și odată cu închinarea la aceasta, enoriașii au lăsat și lacrimile pentru cei ce au plecat prea repede la cer, lacrimile pentru eșecurile și păcatele lor, lacrimile pentru umilințele vieții lor.

Dar Sfânta Cruce e arma creștinului, e semnul biruinței, cea care face un drum prin viața plină de ispite, netezind calea spre o viață curată, calea spre Împărăția Cerurilor.

Cu pași grăbiți, acum când toți caută medicamentele miraculoase, credincioșii au pătruns în biserica parohială din Catania - "Sfânta Muceniță Agata", pentru a participa la Sfânta Liturghie și a primi " medicamentul nemuririi", adica Sfânta Împărtășanie - Trupul și Sângele Domnului.

Cu bucurie, părintele paroh Mihai Gabriel Ichim a felicitat credincioasele pentru hărnicia lor, pentru cei 28 de colaci "de casă", număr record, ce s-au adus în acestă săptămână pentru cei adormiți, dar și pentru sfinții sărbătorii de azi. Astăzi a fost sărbătorit Sfîntul Iosif imnograful, originar din orașul Lentini din apropierea Cataniei și căruia îi datorăm majoritatea canoanelor din mineiele Bisericii alcătuite în cinstea sfinților.

Proiectul "100 DE COLACI PÂNĂ LA FLORII" a avut anul trecut mare succes în perioada Triodului.

În plină carantină, s-au plămădit 300 de colaci în casele românilor ce trăiesc în provincia de la poalele vulcanului Etna.

Anul acesta deja s-au copt aproape 180 de colaci în Triod, deși mai sunt câteva săptămâni până la finalizarea proiectului. Multe românce au învățat și în acest an împletirea colacilor tradiționali și s-au simțit mai aproape de cei dragi, aflați departe, pe pământul natal sau în cer.

Departe de mama și bunica, "mamele" sau "bunicile" de aici au ajutat pentru prima oară credincioasele femei, să împletească dragostea, răbdarea și credința cu nădejde, pentru ca preotul lor să-i poată pomeni la slujbe, pe cei plecați "pe lumea cealaltă".

ANUL COMEMORATIV AL CELOR ADORMIȚI ÎN DOMNUL este astfel sărbătorit și de românii din Sicilia, care nu-și uită pe cei îngropați în cimitirile de acasă.

Astăzi credincioasele s-au întrecut în meșteșugul împletirii colacilor.

Multe dintre ele au făcut colaci deosebiți: crucea "mântuirii, "pomul vieții", sau "inima iubirii" din pâinea cea de toate zilele, așa cum spune rugăciunea "Cruce-n masă, cruce-n casă, Dumnezeu cu noi la masă".

Și astfel s-a realizat o adevărată "expoziție" în care iubirea, frumusețea, jerfa și iscusința si-au dat mâna.

Bucuria trăirii vieții cu Hristos, ne face pe toți să vedem minunea fiecărei zile, cu greutățile și ispitele ei, în care Mântuitorul spânzurat pe cruce, ne arată drumul pe care îl avem de urmat, dacă dorim să fim cu El.

"Cine vrea să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea sa și să-Mi urmeze Mie".

A consemnat preoteasa Geta Ichim

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3524875