"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Proiectul "Familia: Doină și Rugăciune" -

 ,,Măicuță dragă, îți mulțumesc!”

(activitate Pro Vita)

În luna martie, dedicată vieții, copiii de la parohiile ,,Sfinții Neofit și Meletie” Valeggio sul Mincio (Verona), ,,Nașterea Maicii Domnului” Roma II, ,,Adormirea Maicii Domnului” Boboiești (Neamț), ,,Sfântul Ierarh Nicolae” Pipirig (Neamț) și ,,Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Holt, (Bacău) au avut  mai multe întâlniri on-line în cadrul proiectului catehetic "Familia: Doină și Rugăciune".

Buna Vestire reprezintă momentul  în care Fecioara Maria s-a încredințat Domnului, luând în pântece pe Fiul lui Dumnezeu. Iată ca ea este modelul tuturor mamelor care primesc în dar un copil, iar pentru aceasta, în întâlnirile noastre am discutat despre urmarea Maicii Domnului în ascultare și iubire  față de Dumnezeu.

Imnul pro viață al proiectului - "Măicuță dragă, îți mulțumesc!" -  a fost motivul întâlnirii noastre on-line, pentru că  dincolo de învățarea cuvintelor și a liniei melodice, provocarea a constat în a învăța să acompaniem cântecul, cu un ritm stabilit de bătaia din palme și cu pahare din plastic.

Fiecare întâlnire a debutat cu jocuri de cunoaștere, comunicare, dar am avut și discuții despre ce înseamnă a fi "pro viața" împreună cu copiii, tinerii și adulții prezenți.

Activitatea s-a încheiat în data de 28 martie când "ne-am unit pentru viața" și în fiecare biserică am cântat, pentru toate mamele, imnul nostru. Fiecare mamă a primit o diplomă cu mesajul: ,, Mamele nu cuceresc lumea, ele o nasc!”.

 Ne-am propus astfel să aderăm la "Marșul pentru viață", propus de Asociațiile Pro Viață din Iași și București, care anul acesta au desfășurat on- line, sâmbătă, 27 martie.

Întâlnirile noastre au fost pline de bucurie, colorate și pline de viață!

 

 

Preoteasa Anca Dascălu,

Valeggio sul Mincio

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3524893