"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Seminarii de formare in Triveneto

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Arhiereu - Vicar Atanasie de Bogdania, au avut loc în data de 22 si 29 martie, pe platforma Zoom, două Seminarii de formare cu preoți și preotese din Protopopiatele Triveneto 1, 2, 3 și 4 cu temele ,,Preotul și tânărul‘‘ și ,,Rolul echipei în lucrul cu tinerii‘‘. Seminariile au fost inițiate de Departamentele de Cateheză și Tineret ale Episcopiei Italiei în colaborare cu Sectorul de misiune, statistică și prognoză pastorală al Arhiepiscopiei Iașilor, invitați fiind părintele Ioan Puiu și părintele Mihail Siminciuc referenți ai acestui Sector.

Scopul acestor întâlniri a fost formarea unui model de lucru cu tinerii în Diaspora, adaptat nevoilor întâlnite aici.

Prima tema, PREOTUL ȘI TÂNĂRUL a avut următoarele puncte: Cine este tânărul și care sunt nevoile lui? Nevoi pastorale cu tinerii. Proiecte implementate în acest sector. Elemente de comunicare între preoți și tineri.

Al doilea seminar, LUCRUL IN ECHIPĂ a atins următoarele aspecte: Nevoia de lucru in echipă. Diferența între grup și echipă. Elemente fundamentale ce țin de funcționarea unei echipe. Elaborarea unui proiect.

Drept urmare a acestor două seminarii, s-a stabilit o întâlnire de lucru pentru elaborarea unui proiect comun al Protopopiatelor mai sus menționate din Triveneto, prin care se urmărește construirea unui model de lucru cu tinerii din Italia.

Plecând de la conștientizarea și descoperirea tânărului ca mădular al Bisericii,  este necesar ca acesta să își identifice un loc și un rol, într-un mod activ, el reprezentând prezentul Bisericii. Preotul, la rândul lui, are nevoie de entuziasmul și creativitatea tânărului prin care poate dezvolta proiecte utile în activitatea misionară (tabere, formare de voluntari pentru tabere, școli de vară, cateheze, etc).

Necesitatea schimbului de experiență în protopopiatele din Triveneto, a reieșit din mărturiile mai multor tineri, care doresc să interacționeze cu alți tineri, care au aceeași limbă, credință și cultură cu ei.

 

Pr Nicolae Budui, Coordonator Departament Catehetic

Pr Ionuț Dascălu, reprezentant Tineret, Protopopiatul Triveneto 2

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3524806