"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Parohia Lucca - O nouă întâlnire în cadrul miniproiectului „Biserica - pridvor de dor și împlinire”

În seara celei de-a doua Duminici a Postului Mare, elevii Școlii Parohiale din parohia Lucca au participat la o nouă întâlnire online cu elevii parohiei „Înălțarea Domnului”  din Târgu Lăpuș, în cadrul miniproiectului „Biserica - pridvor de dor și împlinire”.

A fost o seară a impresiilor, în care tinerii și unii dintre părinții lor, precum și coordonatorii proiectului, și-au exprimat sentimentele legate de implicarea în această activitate. Sentimentul foarte des invocat a fost acela al dorinței de a ne întâlni față către față, atunci când situația epidemiologică o va permite... sperăm în vacanța de vară a acestui an.

S-a dezbătut și o temă, intitulată „Pentru mine familia înseamnă...”, la care participanții au completat cele mai importante trei caracteristici ale familiei, termenul cel mai repetat fiind cel de „iubire”. Amintim faptul că și la activitatea intitulată „Pentru mine Biserica este...”, de acum câteva săptămâni, aceeași noțiune de „iubire” a fost cel mai frecvent folosită, ceea ce arată că într-adevăr Biserica și Familia se identifică cu Iubirea.

De aceea, pe bună dreptate, putem afirma cu tărie că Biserica este Familia românilor de pretutindeni!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3524829