"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Colaborare între parohia Roma III și Liceul științific „Tullio Levi Civita” din Roma

La inițiativa domnului profesor Vito Faretina, profesor de Religie la Liceul științific „Tullio Levi Civita” din Roma, o parte din clasele a IX-a ale acestei instituții de învățământ și-au aprofundat informațiile despre Ortodoxie primite la ora de religie printr-o întâlnire online cu părintele Ciprian Baltag, paroh al parohiei „Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma, în ziua de vineri 26 martie 2021.

Întâlnirea s-a desfășurat cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Atanasie de Bogdania și a constat într-un dialog pe temele de interes ale tinerilor, care au adresat surprinzător de multe întrebări.

Începând de la învățătura Bisericii Ortodoxe despre Sfânta Treime, despre Maica Domnului sau cinstirea Sfintelor Icoane, până la teme de actualitate precum divorțul sau eutanasia, de la semnul Sfintei Cruci, post, spovedanie și arhitectura unei biserici ortodoxe, până la monahism sau căsătoria preoților, adolescenții și-au împărtășit curiozitățile într-un dialog foarte plăcut.

Această inițiativă se alătură unui proiect mai larg la care parohia participă de câțiva ani cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, în care, prin Centrul Astalli al Bisericii Catolice, tineri din școlile publice ale Romei vizitează locașul de cult al parohiei aflând mai multe despre Ortodoxie.

Din cauza pandemiei aceste proiecte s-au mutat în online, tinerii nemaiavând posibilitatea de a vizita parohia, dar reușind să intre prin intermediul tehnologiei în dialog cu preoți ai Bisericii Ortodoxe.

 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3524889