"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

NEPSIS Settimo Torinese - Retrospectivă - A XVIII-a Săptămână On-Line a Școlii Parohiale "Sf. Ioan de la Râşca și Secu"

Cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan și cu purtarea de grijă a Părintelui Paul, în Parohia din Settimo Torinese, cursurile Școlii Parohiale au continuat în variantă On-Line.

 

În periplul de formare educațională al Tinerilor NEPSIS, profitând de imboldul cunoașterii istoriei neamului românesc,  dezvoltat din colaborarea cu tinerii parteneri ai Parohiei Viișoara din Eparhia Târgoviște, alături de Coordonatorii, Valentin și Mădălina,  s-a continuat seria video de introspecții în trecut, fiind propus spre cunoaștere și aprofundare,  Domnitorul Martir și primul unificator al Românilor, Măria Sa Mihai Viteazul (1558-1601).

Întâlnirea a fost apoi precedată de un Atelier de Creație, participanții alcătuind frumoase semne de carte și continuând lucrul seriei a doua de tablouri cu temă liberă.

 

Au mai fost abordate din kit-urile ce sunt împărțite în fiecare duminică, fișele de studiul catehetic la Duminica Ortodoxiei, iar în ce privește Comunicarea în Limba Română s-a studiat poezia "Scrisoarea III" de Mihai Eminescu și o nouă foaie de exercițiu ortografic. Pentru o apropiere și vizualizare a Țării noastre, de câteva săptămâni sunt propuse fișe de prezentare și lucru despre Geografia României, în această ediție având ca temă Delta Dunării. 

 

Cursurile de Chitară îmbogățesc constat abilitățile motrice și sincronizarea vocii cu instrumentul, dezvoltă percepția asupra muzicalității, descoperind noi acorduri și versuri cu trimitere la neam, glie și frumos.

 

În cadrul Atelierului de Muzică Psaltică se continuă studiul particularităților "Glasurilor", prin paralaghie și teorie,  adăugând cântări specifice perioadei Postului Mare.

 

Dăm Slavă Bunului Dumnezeu pentru toate realizările frumoase!

 

VIDEO

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3524882