"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Prima Sfântă Liturghie a Darurilor mai Înainte Sfințite în Parohia Ortodoxă „Sfântul Apostol Andrei” de la Montefiascone

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, în data de 26 martie 2021, începând cu orele 18 și 30 de minute, în parohia Ortodoxă cu hramul „Sfântul Apostol Andrei” de la Montefiascone, păstorită de părintele Aron Horciu, s-a desfășurat prima Sfântă Liturghie a Darurilor mai Înainte Sfințite.

La eveniment au participat, respectând toate normele sanitare în vigoare, aproximativ 40 de persoane. De asemenea, invitatul serii a fost părintele Protos. Dr. Maxim Morariu, afalt la studii post-doctorale la Accademia di Romania In Roma, care a rostit și un cuvânt de învățătură, subliniind importanța Liturghiei Darurilor în cultul

Parohia, păstorită de către părintele Aron Horciu, a fost înființată la data de 22 februarie a anului 2020. În Montefiascone locuiesc în acest moment aproximativ 500 de români, provenind din diverse regiuni ale României.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3524865