"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Adunarea Protopopială și Conferința preoțească în Protopopiatul Piemonte I

 Joi, 25 martie, 2021, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan şi cu purtarea de grijă a Preasfinţitului Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, a avut loc a doua Adunare Protopopială din anul acesta, în Protopopiatul Piemonte I.

Gazdă a fost Parohia "Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv" - Carignano, care , sărbătorind trei ani de la prima Sfântă Liturghie oficiată în mijlocul acestei comunități, a socotit acest eveniment ca  o binecuvântare din partea lui Dumnezeu, așa cum a mărturisit, vădit emoționat, părintele paroh Ioan Sfîrnaciuc la începutulședinței.

Pe ordinea de zi a Adunarii au fost puse în discuție mai multe probleme, în special legate de buna functionare a parohiilor în situația dificilă în care ne aflăm , insistându-se pe o atitudine plină de sensibilitate și atenție față de cei care suferă de pe urma acestei pandemii.

În ceea ce privește conferința preoțească, părintele Ovidiu Cucoș, de la Parohia “Sfânta Parascheva „ – Torino I, a suținut un referat cu tema „Moartea și provocările etice ale societății actuale”, insistând pe faptul că realitatea morții ar trebui să ne ajute să ne luăm în serios viața și să înțelegem că singura forță care ne ține în picioare în fața morții este Dragostea, acea Dragoste care ne-a învățat cum să urcăm pe cruce și să stăm pe ea pănă la sfârșit.

După încheierea ședinței, s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu, la sfârșitul căreia  părintele protopop Marius Floricu, a mulțumit comunității din Carignano și preoților prezenți pentru aceste momente cu iz de veșnicie în carecuvintele auzite la Sfânta Evanghelie de astăzi: Nu te teme ...venite din lumea nevazută spre cea vazută , ar trebui scotite un mesaj de încurajare care să ne facă să înțelegem mai bine că pe calea vieții noastre : Cu noi este Dumnezeu.

 

A consemnat

 părintele Valeriu Andrei Grosu – secretar protopopial

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3524854