"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Buna Vestire – Hram al paraclisului Bisericii „Sfânta Cruce” – Torino 2

În fiecare an, Praznicul Bunei Vestiri, este prilej de bucurie pentru biserica “Înaltarea Sfintei Cruci,, din Torino, pentru faptul ca paraclisul parohiei o are ca ocrotitoare pe Maica Domnului, pe lânga Sfantul Ierarh Nectarie si Sfanta Mucenita Filofteia.

Credincioșii au participat cu dragoste la Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte Sfintite, săvârșită în ajunul Pranzicului, iar a doua zi la Utrenie și Sfânta Liturghie unită cu Vecernia, manifestând în felul acesta evlavia lor către Mijlocitoarea tuturor.

În cuvântul de la sfârşitul slujbei, părintele Vasile Istina le-a vorbit celor prezenti despre importanta sărbatorii, îndemnand la a urma smerenia şi ascultarea Fecioarei Maria care „s-a predat cu totul lui Dumnezeu” prin cuvintele smerite,, Iată Roaba Domnului, fie mie după cuvântul tău,,. Părintele a mai adăugat de asemenea și faptul că astăzi este sărbatorită mama creștină, ea fiind “legatura între cer și pamant prin care Dumnezeu zămislește viața,, și avându-o ca model pe Maica Domnului ăn cresterea copiilor.

Toti cei prezenti au primit la iesirea din Biserica câte un pachet pregatit de voluntarii parohiei.

 

“Astazi este începutul mântuirii noastre si aratarea Tainei celei din veac. Fiul lui Dumnezeu, Fiu Fecioarei Se face si Gavriil Harul Îl binevesteste. Pentru aceasta si noi, împreuna cu Dânsul, Nascatoarei de Dumnezeu sa-i strigam: Bucura-te, cea Plina de har, Domnul este cu tine!,,

Preot Paroh Gabriel Burcescu

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3524840