"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Construire de palate în cer – parohia Lanciano

 

 

"Domnul Dumnezeul tău îţi va da cu prisosinţă spor la tot lucrul mâinilor tale, [...], că se va bucura Domnul Dumnezeul tău din nou de tine, cum S-a bucurat de părinţi tăi, şi-ţi va face bine,(Deuteronom, 30,9)

 

Urmând exemplul Sfântului Apostol Toma, cel care, cu aurul împăratului construia "palate în cer", în parohia "Sfinții Mari Mucenici Serghie și Vah" din Lanciano (de care aparține și localitatea Ortona, unde odihnesc moaștele Sfântului Apostol Toma) enoriașii aduc jertfă de laudă truda mâinilor, lucrând pentru casa Domnului după programul de lucru, chiar și până după miezul nopții...

Astfel, am început lucrări de amenajare a spațiilor pentru cateheză, pentru reuniuni și pentru depozitul de alimente (și alte articole), bazându-ne strict pe contribuția fizică și materială a enoriașilor Parohiei.

Bunul Dumnezeu să primească și să răsplătească efortul fiecăruia!

 

Preot Constantin Bolohan, Lanciano.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3524824