"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Diploma proiectului catehetic „Dar cu Har” oferită mai multor familii în Parohia Rovigo

În prima duminică a Postului Mare, în Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Cuvios Ioan Iacob de la Neamţ” din Rovigo s-a organizat un eveniment inedit. La sfârşitul Sfintei Liturghii, zece familii din comunitatea parohială, cu peste douăzeci de ani de căsnicie, au primit diploma proiectului catehetic „Dar cu Har”, pentru exemplul oferit semenilor prin căsnicia îndelungată, caracterizată prin dragoste, jertfelnicie şi înţelegere. Cel mai frumos exemplu a fost dat de familia epitropului, Ion şi Speranţa Burloi, cu 43 de ani de căsnicie, care au transmis celor prezenţi câteva cuvinte pline de emoţie şi bucurie.

Prin acest eveniment, organizat şi în parohia înfrăţită din Bucureşti, se dorește încurajarea și susținerea familiilor din ţară şi din diaspora care duc o viață creștină autentică și prezentarea lor ca modele întregii comunități, apărarea familiei creștine în societatea contemporană în fața provocărilor actuale și a „modelelor” străine de valorile creștine și promovarea căsătoriei ca dar al iubirii lui Dumnezeu, care poate ajunge la împlinire şi desăvârșire doar în comuniune cu prototipul ei, după modelul Sfintei Treimi.

Proiectul catehetic „Dar cu Har” se desfăşoară în această perioadă în colaborare cu Parohia „Sfinţii Arhangheli” Huedin din Bucureşti în contextul concursului național catehetic „Biserica – familia românilor de pretutindeni”.

                                                                                                                            Pr. Nicolae Budui

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3524894