"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Colaborare Parohia Roma III - Catedrala Sfânta Treime Târnăveni

În cadrul Concursului Național Catehetic „Biserica - familia românilor de pretutindeni”, grupul de copii al parohiei „Înălțarea Sfintei Cruci” din Roma colaborează cu copiii din comunitatea parohială de la Catedrala Ortodoxă din Târnăveni, județul Mureș și cu Școala Gimnazială „Avram Iancu” din aceeași localitate.

Copiii din grupa de cateheză a celor două parohii s-au întâlnit prin intermediul platformelor de comunicare online, și-au împărtășit din darurile cu care Domnul i-a înzestrat prin poezie și muzică creștină și, de asemenea, au început un dialog despre biserică, care ne dorim să continue.

La Roma copiii au confecționat biserici în miniatură în cadrul școlii parohiale și au învățat lucruri interesante despre biserica de zid și despre biserica de suflete, lecția de religie dovedindu-se a fi una interactivă, cu multe întrebări din partea celor mici.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3524862