"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Hramul Parohiei Sfinţii Mucenici Evlampie şi Evlampia, Collegno

 

 

Sâmbătă, 10 octombrie 2020, Parohia Ortodoxă Română din Collegno a sărbătorit pentru a treia oară pe ocrotitorii ei: Sfinţii Mucenici Evlampie si sora sa Evlampia. Utrenia şi Sfânta Liturghie au fost săvârşite de părintele paroh Valeriu Andrei Grosu alături de părintele Gabriel Burcescu, părintele Iustin Androne și părintele Vasile Istina. .

În cuvântul de învăţătură de după Sfânta Liturghie, părintele Vasile Istina, de la Parohia „Sfânta Cruce”, din Torino, a vorbit despre necesitatea mărturisirii credinței într-o lume în care ,de cele mai multe ori, se vorbește când nu trebuie și se tace tot când nu trebuie, primind putere din exemplul acestor sfinți frați care L-au mărturisit pe Hristos .

Părintele paroh a mulţumit părinţilor împreună slujitori, credincioșilor şi oficialităților prezente, subliniind importanța  unirii in rugăciune pentru a simți cu adevărat bucuria pe care Dumnezeu ne-o daruiește la fiecare Sfântă Liturghie și cu fiecare ocazie în care ne străduim să construim o scară a lui Iacob pe care sufletele noastre să urce la cer.

„Sfinţilor mucenici, care bine v-aţi nevoit şi v-aţi încununat, rugaţi-vă Domnului să se mântuiască sufletele noastre!”

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3551982