"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Vecernie ortodoxă la Basilica San Paolo Fuori le Mura din Roma

Cu ajutorul Domnului, luni, 20 ianuarie 2020, la ceas de seară, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a participat, la Basilica San Paolo Fuori le Mura din Roma, la slujba vecerniei ortodoxe în limba italiană, alături de un sobor de preoți din zona Lazio.

Evenimentul liturgic, desfășurat la invitația comunității monastice benedictine de pe lângă Basilica San Paolo Fuori le Mura, a fost binecuvântat de bucuria ca toți creștinii prezenți să se poată închina la mormântul Sfântului Apostol Pavel. O noutate pentru acest an a fost faptul că în Basilica din cetatea Romei au fost aduse, pe toată durata lunii ianuarie, și Moaștele Sfântului Apostol Timotei, ucenicul mult iubit al Apostolului neamurilor.

Din partea gazdelor, la vecernie a asistat Eminența Sa, Cardinalul James Michael Harvey, și superiorul Abației San Paolo, Părintele ‎Roberto Dotta, însoțit de călugării comunității.

În semn de prețuire, din partea Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a fost dăruită comunității monastice o icoană pictată cu Sfinții Apostoli Petru și Andrei.

                                                                        

Sfântul Apostol Pavel, cunoscut pentru activitatea sa pastoral-misionară ca „Apostolul neamurilor”, este, alături de Sfântul Apostol Petru, ocrotitorul vechii cetăți a Romei, cetatea eternă fiind și locul unde Sfântul Pavel a suferit moarte martirică în anul 67, sub stăpânirea împăratului Nero.

Sfântul Apostol Timotei a fost ucenic al Sfântului Apostol Pavel, însoțindu-l în multe din călătoriile acestuia. Sfântul Timotei a fost hirotonit de către Sfântul Pavel ca episcop al Efesului, în anul 65 d.Hr. Trece la Domnul în anul 80 d.Hr., pomenirea acestuia fiind la 22 ianuarie.

 

 

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3088816