"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Praznicul Botezului Domnului după calendarul iulian neîndreptat | PS Părinte Episcop Siluan a slujit în Parohia Ortodoxă „Sf. Mare Mucenic Mina” din Palestrina

Cu ajutorul Domnului, duminică, 19 ianuarie 2020, când se prăznuiește Botezul Domnului, conform calendarului iulian neîndreptat, comunitatea ortodoxă românească din Palestrina s-a bucurat de prezența în mijlocul ei a Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Preasfinția Sa a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie alături de Preacucernicul Părinte Paroh Iurie Hîncu, de Preacucernicul Părinte Pavel Hîncu de la Parohia din Orvieto și de Părintele Arhidiacon Efrem.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan le-a vorbit credincioșilor prezenți despre acest mare Praznic al Bisericii noastre, la care ni se arată Sfânta Treime, iar glasul Tatălui din ceruri ni-L prezintă pe Domnul Hristos ca „Fiu cel iubit”, întru Care Dumnezeu a binevoit a lucra mântuirea noastră, a tuturor. În continuare, ierarhul a explicat semnificația slujbei Sfințirii Aghiazmei celei Mari, în care ni se atrage atenția că existența noastră în Biserică se trăiește la nivelul unui „astăzi” veșnic, fiecare dintre noi fiind chemat să-și trăiască pocăința „astăzi”, adică în fiecare zi.

La final, Preacucernicul Părinte Iurie Hîncu a adresat un cuvânt de mulțumire Preasfințitului Părinte Episcop Siluan pentru această binecuvântare pricinuită de prezența Preasfinției Sale în mijlocul comunității românești din Palestrina. De asemenea, Părintele Paroh a mulțumit și soborului slujitor și tuturor celor care s-au alăturat acestei zile de mare bucurie.

După rânduială, toți credincioșii au purtat la casele lor Aghiazmă Mare.

 

 

 

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3088780