"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Prezență arhierească la prăznuirea Hramului Parohiei „Sf. Mc. Minodora, Mitrodora și Nimfodora” din Imola

O zi de mare însemnătate pentru sufletul românesc din localitatea Imola, unde comunitatea ortodoxă de aici și-a prăznuit hramul, în mod anticipat, pe Sfintele Mucenițe Minodora, Mitrodora și Nimfodora, alături de Praznicul Nașterii Maicii Domnului și de Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci. Din încredințarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, la acest întreit eveniment liturgic desfășurat în parohia din Imola a fost prezent Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania, care a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, hirotonind cu acest prilej un nou slujitor al Altarului lui Hristos și săvârșind o hirotesie întru paraclisier, pe seama Parohiei gazdă.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Atanasie le-a vorbit celor prezenți despre Nașterea Maicii Domnului, ca un eveniment precursor al tuturor celor dăruite de către Dumnezeu în virtutea iconomiei mântuirii neamului omenesc, fiat-ul Maicii Domnului, când se lasă cu deplinătate în grija Domnului, „fie mie după cuvântul Tău”, reprezentând punctul de cotitură al întregii omeniri. Dacă primul om a căzut din neascultarea poruncii lui Dumnezeu, omul cel nou se reface atunci când intră în comuniune, în ascultare desăvârșită de Cel care L-a creat, de Cel care a pătimit jertfă de sânge pe Cruce pentru a noastră mântuire, Domnul nostru Iisus Hristos. Iar modelul de smerenie și de ascultare este Maica Domnului, care devine maică a noastră a tuturor, maică a Vieții. De asemenea, ierarhul a amintit și câteva repere din viața ocrotitoarelor acestei parohii, subliniind setea acestora de a se întâlni cu Domnul, toate suferind moarte martirică.

De asemenea, Preasfințitul Părinte Atanasie a dăruit tinerilor prezenți un cuvânt de încurajare și de binecuvântare pentru începutul noului an școlar, în cadrul Dumnezeieștii Liturghii fiind înălțate și câteva rugăciuni și cereri speciale pentru tinerii care încep școala în această săptămână.

La momentul rânduit din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, a hirotonit întru diacon pe ipodiaconul Marius Coțe, pe seama Parohiei „Sf. Mc. Minodora, Mitrodora și Nimfodora” din Imola, îndemnându-l pe noul slujitor al Bisericii să primească cu multă responsabilitate noua misiune încredințată, diaconul fiind cel care se îngrijește nu doar de partea liturgică, ci și de catehizarea credincioșilor, de activitățile sociale și de buna dinamică a comunității.

La final, Preasfințitul Părinte Atanasie a adresat un cuvânt de mulțumire Preacucernicului Părinte Paroh Doru Gârboan, felicitându-l atât pentru buna rânduială din sânul Parohiei pe care o păstorește, cât și pentru jertfa depusă în coordonarea activităților dedicate tinerilor din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, în calitate de Consilier al Departamentului pentru Tineret. Ca răspuns, Preacucernicul Părinte Doru Gârboan i-a mulțumit din suflet Preasfinției Sale, tuturor autorităților prezente și tuturor credincioșilor care au binevoit a se alătura acestui minunat eveniment din viața comunității ortodoxe românești din Imola.

După ce Preasfințitul Părinte Atanasie i-a binecuvântat pe tineri și pe toți credincioșii prezenți, tot poporul s-a bucurat împreună la agapa frățească pregătită de către comunitatea gazdă.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Ultimele știri

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3049674