"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Sărbătoarea Nașterii Maicii Domnului – hramul Parohiei Roma II

 Prăznuirea a început  de sâmbătă, 7 septembrie, când dimineața s-a slujit Dumnezeiasca Liturghie a ”Înainteaprăznuirii Nașterii Maicii Domnului” iar seara slujba Vecerniei Mari cu Litie, în sobor de preoți. Cu toți am luat aminte cât de adânc este  cuprinsul acestei zile, încât pe drept tâlcuitorul bucuriilor creştine, a putut să spună că: „Astăzi începe darul a rodi, arătând lumii pe Maica lui Dumnezeu, prin care cele pământeşti cu cele cereşti se împreună, spre mântuirea sufletelor noastre” (Stihira Vecerniei). Duminică, în ziua praznicului, credincioși ai parohiei și nu numai, s-au adunat în duh de rugăciune, la Sfânta și dumnezeiasca Liturghie, pentru a aduce un prinos de mulțumire și de cinstire Maicii Domnului, fiecare mărturisind că ea este ocrotitoarea tuturor creștinilor. La final am participat cu toții la tradiționala agapă frățească. „Nimeni nu este în viaţa aceasta ca Fecioara Maria. Cercetează omule cu cugetul toată zidirea şi vezi dacă este ceva asemenea sau mai mult decât sfinţenia Fecioarei de Dumnezeu Născătoare. Străbate pământul, priveşte marea împrejur, cutreieră văzduhul, pătrunde cu mintea cerurile. Aminteşte-ţi toate puterile nevăzute şi vezi dacă există o altă minune la fel cu aceasta în toată firea” (Cuvânt despre Fecioara Maria).

Să alergăm totdeauna la Maica Domnului, cu credinţă tare şi rugăciuni fierbinţi spre a-i cere ajutorul şi ocrotirea, ca una ce este tuturor creştinilor „acoperământare şi păzitoare, liman şi zid, scară şi turn” al mântuirii noastre şi să zicem: „Bucură-te cea plină de dar, Domnul este cu tine”.

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3256358