"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Hramul Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma

 

 

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, joi, 15 august 2019, Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma și-a prăznuit cel de-al XI-lea hram. Mulțimea de credincioși prezentă s-a rugat la Dumnezeiasca Liturghie împreună cu Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania și cu un sobor de preoți și diaconi din zona Lazio.

                                                                                                     

Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma a luat ființă în anul 2008, de la înființare și până în prezent stareță fiind Monahia Maria. Încă de la începuturile ei, nu a încetat să aducă, prin specificul ei, mângâiere și încurajare celor ce își îndreaptă așteptările către Biserică, atât prin slujbele liturgice și prin misiunea pastorală, cât și prin proiectele social-caritative pe care le desfășoară.

                                                                                                     

Cel de-al XI-lea hram al Mănăstirii de maici de la Roma a debutat miercuri seara, cu slujba Privegherii, ca în ziua Praznicului să fie săvârșită Dumnezeiasca Liturghie arhierească. În cuvântul de învățătură dăruit credincioșilor prezenți în număr mare la acest eveniment intrat deja în tradiția comunității românești aflată în zona Romei, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a vorbit despre Maica Domnului, ca cea care aduce alinare și mângâiere neamului omenesc, din pântecele ei izvorând nouă, tuturor, Viața-Hristos. Maica Domnului este, pentru creștini, cea mai bună ambasadoare, toată viața ei fiind o jertfă în folosul omenirii, spre a-L putea descoperi întregii lumi pe Cel care ne dăruiește nouă viață veșnică.

Preasfințitul Părinte Atanasie a completat că troparul Praznicului este foarte sugestiv, arătându-ne mutarea la Viață a Maicii Domnului, ca maică a Vieții, devenind, de fapt, maică și solitoare înaintea Domnului pentru întreg neamul omenesc, așteptându-i cu multă dragoste pe toți cei care se închină și se roagă cu credință Preasfintei Născătoare de Dumnezeu. „Maica Domnului este fiică a lui Dumnezeu-Tatăl și mamă a lui Dumnezeu-Fiul, Cuvântul cel întrupat, și, prin extensie, ea este mama noastră, a tuturor”.

Evenimentul liturgic a fost îmbogățit și de participarea la strană a copiilor și tinerilor care au fost angrenați în ultimele săptămâni în proiectul organizat de către Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma, „Zile de vacanță petrecute în biserică”.

După slujirea Dumnezeieștii Liturghii au avut loc saluturile oficiale, în care Excelența Sa, Ambasadorul României în Republica Italiană, domnul George Bologan, a adresat un cuvânt de suflet celor prezenți.

La final, a urmat și tradiționala agapă frățească, alături de toți creștinii și pelerinii prezenți la acest praznic binecuvântat.

Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi!

 

 

 

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3041015