"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Duminica a opta după Rusalii la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

În duminica a opta după Rusalii Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, s-a aflat în mijlocul obștei monahale și credincioșilor de la Paraclisul Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului din Roma, slujind Sfânta Liturghie și oferind hrană spirituală, după porunca Domnului din evanghelia duminicii "Dați-le voi să mănânce!"

Într-adevăr, citirea despre minunea înmulțirii pâinilor și peștilor din pericopa duminicală a oferit Preasfințitului prilejul să împărtășească celor prezenți bogată hrană prin cuvântul de învățătură.

Vorbind despre legătura minunii cu opera filantropica, precum și cu Sf. Euharistie, totodata Preasfințitul a explicat semnificația numărului de 5, a numărului 50 adică grupurile de 50 de persoane care au constituit mulțimea de peste 5000 de persoane sau numărul de 12, al cosurilor de firimituri adunate după ospatarea mulțimii. Astfel cele 5 paini reprezintă cele 5 cărți ale Pentateuhului, adică Legea cu care se hrăneau iudeii, iar numărul celor 50 de persoane ale grupurilor reprezintă pocainta sau jubijeul după 49 de ani, iertarea datoriilor, pe când cele 12 coșuri pe cele 12 semintii ale lui Israel.

La final, Preasfințitul a adresat tutor invitația de a participa la sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, hramul mănăstirii de la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3097494