"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Conferința “La preghiera del cuore e la spiritualitá esicasta nella Chiesa Ortodossa” - Abbazia di Maguzzano.

Într-un peisaj mirific, pe malul lacului Garda,  Abazia din Maguzzano (BS) a organizat joi, 8 august, conferința “La preghiera del cuore e la spiritualitá esicasta nella Chiesa Ortodossa”, susținută de părintele protopop Gabor Codrea.

In cadrul acesteia s-a făcut o expunere succintă a evoluției spiritualității isihaste începând cu Părinții deșertului, (insistând pe experiența în lupta duhovnicească a Sfântului Ioan Casian), continuând cu Sfântul Ioan Scărarul și cu Sfântul Simeon Noul Teolog, care au marcat spiritualitatea secolelor X-XI, pentru a prezenta mai detaliat experiența în lupta duhovnicească a Sfântului Grigorie Sinaitul.

În expunere s-a încercat individuarea unor punți de legatură cu exponenți ai misticii occidentale precum: Albert cel Mare, Tereza de Avila sau Ioan al Crucii.

Conferința s-a încheiat cu multe întrebări la care părintele a răspuns cu mare bucurie.

 

 Pr. Gabor Codrea

 

 

Portalul EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C.F.: 97558250581

 
 

Sinaxar

 

Apostolia

FTOUB Roma

Reportaje EORI

 
 

Ultimele știri

Cuvânt bun

Vizitatori pe site

3049572