"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Activități în parohiile EORI în perioada 20 – 26 ianuarie 2020

 

PROTOPOPIATUL PIEMONTE III

Duminică, 26 ianuarie, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, va săvârși Sfânta Liturghie în Parohia “Sfântul Sfinţit Mucenic Elefterie” – Aosta.

Luni, 26 ianuarie, în prezența Preasfințitul Atanasie de Bogdania, la Aosta, va avea loc întâlnirea protopopială a clericilor din Protopopiatele Piemonte I și III.

 

PROTOPOPIATUL TRIVENETO II

Parohia ”Sfântul  Mucenic Bonifatie” – San Bonifacio organizează duminică, după Sfânta Liturghie, un recital de poezie dedicat poetului Mihai Eminescu. Seara va avea loc lansarea cărții: “Con L'Assoluto nel cuore” de Loredana Baretta. La eveniment sunt așteptați mai mulți intelectuali din localitate.

 

PROTOPOPIATUL PUGLIA – BASILICATA

Cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan și cu sprijinul parohiilor Protopopiatului Puglia-Basilicata a avut loc un transport de ajutor umanitar la grădinița Parohiei Sfântul Nicolae din Kavaia/Kavajë, Albania, unde există o importantă comunitate aromână/vlahă, situată întro zonă afectată de cutremurul din noiembrie 2019.

 

---

În majoritatea parohiilor din EORI duminică, după Sfânta Liturghie, sunt organizate momente de rugăciune, culturale și artistice dedicate Unirii Principatelor Române și poetului Mihai Eminescu.

 

Echipa Departamentului de Comunicare și Imagine al EORI

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3097498