"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Un nou diacon hirotonit în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, sâmbătă, 18 ianuarie 2020, la prăznuirea Sfinților Ierarhi Atanasie și Chiril, Arhiepiscopii Alexandriei, Preasfințitul Părinte Arhiereu-Vicar Atanasie de Bogdania a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” in incinta Centrului Eparhial de la Roma, în cadrul căreia a hirotonit un nou diacon.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania le-a vorbit celor prezenți despre cei doi Sfinți prăznuiți astăzi, punând accent pe învățătura lor, izvorâtă dintr-o viață închinată lui Dumnezeu: „Acești doi corifei ai dreptei credințe, puternici mărturisitori și apărători ai Ortodoxiei, au rămas în conștiința poporului dreptslăvitor nu doar prin exemplul de viață dedicată lui Hristos, ci și prin cuvintele lor de învățătură. De la Sfântul Ierarh Atanasie ne-a rămas termenul de „homoousios”, ce înseamnă „de aceeași ființă”, un element fundamental în înțelegerea Sfintei Treimi și o dogmă necesară împotriva ereziei ariene, condamnată la Sinodul I Ecumenic, la care Sfântul Atanasie a participat. Sfântului Chiril al Alexandriei îi datorăm cinstirea Maici Domnului, el fiind primul care folosește termenul de „Theotokos”, Născătoare de Dumnezeu, condamnând și el, la rândui lui, o altă erezie, a nestorianisumului, ce a fost contracarată la cel de-al III-lea Sinod Ecumenic, la care Sfântul Chiril a participat”.

La momentul potrivit din timpul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a săvârșit Hirotonia întru diacon a ipodiaconului Aron Horciu, pe seama Paraclisului „Sfântul Ioan de-Dumnezeu-Cuvântătorul” de la Centrul Eparhial de la Roma. Pentru noul hirotonit, Preasfințitul Părinte Atanasie a avut cuvinte de încurajare, îndemnându-l să primească cu multă responsabilitate această nouă misiune, pe care să o folosească cu și mai multă râvnă în lucrarea misionară pe care acesta o desfășoară deja la Montefiascone.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3088776