"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Întâlnirea preoţilor din Protopopiatul Lazio III în parohia "Sfinţii Mucenici Ermil şi Stratonic" de la Marino Laziale

            În data de 13 ianuarie 2020, în parohia "Sfinţii Mucenici Ermil şi Stratonic" din Marino Laziale, s-a desfăşurat, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Siluan şi a Preasfinţitului Părinte Atanasie de Bogdania, întrunirea preoţilor din protopopiatul Lazio III, sub coordonarea părintelui Protopop Nicolae Strugaru. La eveniment au participat 15 din cei 19 preoţi ai protopopiatului.

            Evenimentul, care a făcut parte din suita de manifestări care au marcat cel de-al doilea hram al tinerei comunităţi de la Marino, condusă de părintele paroh Ioan Coforea, a reunit de această dată preoţii din ambele zone (A şi B) ale protoieriei şi a debutat cu săvârşirea în sobor a slujbei Paraclisului Sfinţilor Ocrotitori ai locaşului gazdă. A continuat cu conferinţa susţinută de părintele Gheorghe Zavate, suplinitor al parohiei "Sfântul Cuvios Antonie de la Iezerul Vâlcii", intitulată: "Relaţia părinţilor cu copiii în perspectiva Sfântului Ioan Hrisostom şi a Cuviosului Paisie Aghioritul". Primit cu interes şi entuziasm, textul dânsului a adus în evidenţă rolul jucat de contextul social şi cel cultural în relaţiile dintre părinţi şi copii, arătând totodată că fundamentul creştin nu se modifică în profunzime, suferind doar o uşoară adaptare, ca urmare a presiunii sociale. Au urmat apoi discuţii cu caracter administrativ-pastoral, preoţii prezenţi dezbătând aspecte privitoare la tematica conferită de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române anului în curs, chestiuni privitoare la pastoraţie şi provocările din diaspora, dar şi la potenţialele soluţii ale unor probleme curente.

            Evenimentul s-a încheiat cu o agapă frăţească, organizată de parohia gazdă, în cadrul căreia s-au continuat dezbaterile privitoare la anumite probleme de natură duhovnicească sau pastorală. La final, părintele protopop Nicolae Strugaru a mulţumit celor prezenţi pentru participarea şi sugestiile oferite şi gazdelor pentru organizarea impecabilă, iar părintele paroh Ioan Coforea a adus, la rândul său, mulţumiri, participanţilor.

 

A consemnat,

pr. dr. Maxim Morariu

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3088814