"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Procesiune la Mânăstirea Moisei de Adormirea Maicii Domnului, Parohia Asolo

 

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan, episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, parohia Sf. Prooroc Moise din Asolo a participat la procesiunea de Adormirea Maicii Domnului la Mănăstirea Moisei împreună cu parohienii din Borșa Maramureș.

În anul omagial al satului românesc, la Mănăstirea Moisei Preasfinția Sa Iustin Episcopul Maramureșului și Sătmarului accentuează că Hristos s-a simțit bine la sat, acolo a fost primit de oamenii simpli, ce l-au iubit și urmat, fariseii l-au respins, continuând cu îngrijorare că astăzi satul este tot mai trist, ne așteaptă bătrânii, ne așteaptă Biserica. Deși toată noaptea a plouat torențial și prognozele anunțau ploi abundente în prima parte a zilei, „totuși Dumnezeu a ținut umbrela și n-a  plouat, este un dar să mulțumim Domnului” a mai menționat preasfinția Sa.

Mulțumim Părintelui Stareț Protos Teofil Pop pentru primire și organizare.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate.

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3040838