"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

"Să mergem încrezători către Domnul, către casa lui Dumnezeu!" - Preasfințitul Atanasie de Bogdania la Centrul Eparhial din Roma

Cu acest îndemn, între multe altele, a încheiat Preasfințitul Atanasie de Bogdania cuvântul său de învățătură la pericopa evanghelică a Duminicii a șaptea după Rusalii, a vindecării a doi orbi și unui mut în Capernaum.

Preasfinția Sa a slujit în această duminică la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei de la Roma, în paraclisul Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului, rostind la vremea cuvenită de după citirea Sf. Evanghelii un frumos cuvânt despre vindecarea minunată pe care Domnul o face în Capernaum.

"Cei doi orbi reprezintă cele două   seminții ale lui Israel sau regatul de nord și regatul de sud, aflat in căutarea lui Dumnezeu, sau chiar și cele două Testamente" a mai spus Preasfinția Sa credincioșilor prezenți.

"Să mergem și noi pe cale, asemenea orbilor, să mergem către casa Tatălui, așa cum orbii au ajuns la casa lui Iisus din Capernaum, cerând îndurare și vindecare!" a îndemnat iarăși Preasfințitul Arhiereu Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

La final, Preasfinția Sa a reamintit tuturor de marea sărbătoare a Adormirii Maicii Domnului, hramul sfântului lăcaș mănăstiresc.

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3384046