"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Dumnezeiasca Liturghie - comoara viețuirii creștine spre veșnicie | A cincea zi a proiectului Zile de vacanță petrecute în Biserică

Cu ajutorul Domnului, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și în prezența Preasfințitului Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania, joi, 1 august 2019, la Praznicul Scoaterii Sfintei Cruci, a avut loc cea de-a cincea întâlnire cu tinerii din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei implicați în proiectul „Zile de vacanță petrecute în Biserică”, desfășurat în incinta Centrului Eparhial de la Roma.

Această a cincea zi a fost o descoperire a Dumnezeieștii Liturghii, care este comoara viețuirii creștină și care ne duce spre (sau în) veșnicie. La începutul programului, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a oferit o explicație detaliată a slujbei Proscomidiei, la care copiii au avut ocazia să o urmărească îndeaproape.  Apoi, s-a continuat cu săvârșirea Dumnezeieștii Liturghii, copiii și tinerii prezenți având ocazia de a se implica activ în slujire, răspunsurile liturgice fiind acordate de către două străni formate doar din tinerii participanții la acest proiect.

De asemenea, s-au experimentat jocuri noi în curtea bisericii și s-a participat la atelierul de toacă, moment în care au învățat arta aceasta a sunetului care, de secole, cheamă și îndeamnă creștinii la rugăciune.

În a doua parte a zilei, organizatorii au descoperit tinerilor modul de pregătire al prescurii, într-un atelier al micului prescurar, în care copiii și tinerii au putut vedea întregul proces, deloc simplu, al pregătirii prescurii pentru Dumnezeiasca Liturghie, de la alegerea cu atenție a ingredientelor (făină, apă), frământarea cu multă răbdare a aluatului și până la pecetluirea acesteia cu semnul biruinței Domnului nostru Iisus Hristos, prin pecetea inscripționată ori cu însemnul „IIS-HR-NI-KA” (Iisus Hristos biruiește) sau cu semnul Sfintei Cruci.

A cincea zi a acestui minunat proiect s-a încheiat cu rugăciunea de seară și cu slujba Paraclisului Maicii Domnului.

A consemnat: Izabela Stan – participantă la proiect

 

 

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3040904