"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Biserica este pridvor al Împărăției lui Dumnezeu, locul întâlnirii celor vii și al celor adormiți | PS Atanasie a pus piatra de temelie a bisericii din singurul cimitir ortodox român din Italia, la Torino

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, sâmbătă, 27 iulie 2019, la prăznuirea Sfântului Mare Mucenic și Tămăduitor Panteleimon, Preasfințitul Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania s-a aflat în mijlocul credincioșilor din zona Piemonte a Italiei, săvârșind Dumnezeiasca Liturghie la Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” – Torino II.

După Dumnezeiasca Liturghie, alături de Preacucernicul Părinte Paroh Lucian Roșu și de un sobor de preoți din Protopopiatul Piemonte I și III, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a săvârșit slujba punerii pietrei de temelie a bisericii din cimitirul ortodox român din Torino, singurul cimitir al comunității românești ortodoxe din Italia, deschis prin strădania și prin efortul deosebit al Preacucernicului Părinte Lucian Roșu, Parohul comunității „Înălțarea Sfintei Cruci” din Torino, care împlinește o frumoasă și bogată activitate pastoral-misionară pentru românii aflați pe aceste meleaguri.

Slujba punerii pietrei de temelie a fost succedată de Hirotesia întru Protopop a Preacucernicului Părinte Lucian Roșu, ca semn de recunoaștere a implicării și a bunei orânduiri a Protopopiatului Piemonte I, care cunoaște bogate realizări în ultimii ani. De asemenea, Preasfințitul Părinte Atanasie a oferit și Consiliului și Comitetului Parohial al comunității o Gramată episcopală în semn de apreciere a implicării active în lucrarea parohiei.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a vorbit despre semnificația lăcașului de cult în viața credincioșilor, el fiind pridvor al Împărăției lui Dumnezeu, spațiu de întâlnire a celor vii și a celor adormiți. „Biserica ce va fi construită în acest cimitir arată cel mai bine condiția creștinului în această lume, unde nu avem cetate stătătoare și nu avem „rezidență” veșnică, ci căutăm să ne regăsim identitatea ca fii ai lui Dumnezeu și ca cetățeni ai Împărăției celei cerești, prin participarea la viața Bisericii și la slujbele ce se săvârșesc în lăcașul de cult”.

Preasfințitul Părinte Atanasie a ținut să adreseze un cuvânt de apreciere comunității românești din Torino și Preacucernicului Părinte Paroh Lucian Roșu, pentru jertfa depusă în folosul românilor care se nevoiesc pe aceste meleaguri străine.

La eveniment au fost prezenți și reprezentanți ai autorităților locale, responsabili ai administrației cimitirelor din Torino și reprezentanți ai Serviciului consular român din Torino.

La final, Preacucernicul Părinte Lucian Roșu a mulțumit Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania pentru binecuvântarea acestui început de temelie al bisericii din cimitirul ortodox român din Torino, tuturor reprezentanților comunității catolice și autorităților locale și tuturor celor care s-au alăturat acestui eveniment deosebit din viața Parohiei „Înălțarea Sfintei Cruci” din Torino.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3097571