"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Zile de vacanță petrecute în biserică | Și-a mai fost o zi frumoasă! Ziua a patra...

 

 

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, continuăm șirul celor 9 săptămâni, câte o zi din săptămână, la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” de la Roma din incinta Centrului Eparhial, unde se desfășoară proiectul dedicat copiilor și tinerilor, Zile de vacanță petrecute în biserică. În cadrul proiectului, copiii și tinerii participă la diferite activități, structurate pe diferite tematici, toate derulându-se în jurul rugăciunii și meditației la cele dumnezeiești.

 

Toate zilele petrecute până acum aici au fost frumoase, însă această zi a fost unică. Cea de-a patra zi din acest proiect ne-a adus și mai aproape de Hristos, prin săvârșirea Dumnezeieștii Liturghii, răspunsurile la strană fiind date chiar de către tinerii participanți. Cum altfel putem să ne cultivăm simțurile mai frumos decât dând auzului armonia rugăciunii și muzica bizantină, sunetul îngeresc la toacă, iar văzului frumusețea creației lui Dumnezeu redată prin „a picta cu lumină" - fotografia. Copiii și tinerii prezenți astăzi au avut prilejul de a se bucura în inocența lor de toate acestea, îmbinate în mod armonios cu joaca și voia bună.

 

Astfel, împărțiți pe categorii de vârstă, aceștia au învățat cum să își exprime rugăciunea prin armonia cântării, într-un atelier de muzică psaltică. Muzica sacră este comună îngerilor și oamenilor, omul învățând să aducă slavă lui Dumnezeu prin cântare, de la îngeri. Și ce poate fi mai frumos și emoționant decât să-i înveți și să-i auzi pe acești copii cântând, cu glasurile lor curate, notele melodioase ale muzicii bizantine.

 

Tot pe categorii de vârstă, copiii și tinerii au învățat despre „cântul de dor după cer" și anume despre toacă și „bătutul” la ea, acest lemn dătător de viață duhovnicească. Toaca este o rugăciune adusă lui Dumnezeu, al cărei cântec face legătura între pământ și cer, între uman și divin, între ceea ce se cunoaște și ceea ce nu se cunoaște. Și, astfel, am văzut astăzi îngeri învățând să bată la toacă cu mult entuziasm și bucurie.

 

Momentele frumoase au continuat și în cea de-a doua parte a zilei, de data aceasta făcându-se referire la surprinderea minunatei creații a Domnului - omul, natura - prin fotografie. Și pentru că fiecare poză are o poveste de spus, copiii au fost atrași cu mult entuziasm în a participa la predarea unor noțiuni teoretice, dar și practice, privind fotografia și aparatul de fotografiat. Au învățat astfel să-și cultive simțul artistic, cum să pună mai bine în valoare pe cel de lângă el, natura cu frumusețile ei.

 

Scopul muzicii, al artei, este frumusețea, o valoare la fel de importantă ca și adevărul sau bunătatea. Astfel, astăzi, prin muzică și artă, copiii și tinerii au învățat să laude și să slăvească pe Domnul și creația Sa.

 

Și, după cum ne-a mărturisit un copil participant astăzi: Și-a mai fost o zi frumoasă! Ziua a patra...

 

„Cânta-voi Domnului în toată vremea, cânta-voi Dumnezeului meu cât voi fi” (Psalmul 103, 34)

 

 

A consemnat: Preoteasa Ecaterina Țuțuroi

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3040930