"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Hramul Bisericii împreună cu tabăra de vară ca într-un sat românesc la Rignano Flaminio

 

Duminică, după Sfânta Liturghie, cei 60 de copii cu vârste de la 3 la 17 ani au prezentat în fața publicului numeros – ajutați de cei patru profesori ai lor și de părintele ieromonah Ștefan (Victor Simion), precum și de părinți - un spectacol cu cântece și dansuri tradiționale si sceneta ”Soacra cu trei nurori”. Copiii și adolescenții provin, ca și în anii trecuți, din  localitățile din zona de nord a Romei: Rignano Flaminio, Morlupo, Prima Porta, Monterotondo, Civita Castellana și Sant Oreste.

”Tabăra de la Rignano este și Școală de vară în care urmărim să câștigăm partea bună pentru elevii participanți, formarea duhovnicească mai întâi de toate, deoarece copilul trebuie să trăiască Școala de vară ca ceva deosebit, care să-i rămână ca o amintire și în același timp să îi transmită o trăire care să continue pe tot parcursul anului și să aștepte cu nerăbdare anul următor să participe din nou la Școala de vară. În sensul acesta prima dintre activități este participarea la Sfânta Liturghie, de două ori pe săptămână, miercurea și vinerea iar în celelalte zile: luni, marți și joi participă la rugăciunea de dimineață, la utrenie și alte activități catehetice, iar cei cazați în cadrul mânăstirii participă la slujbe, la mici ascultări după puterile lor, și ziua se încheie cu rugăciunile serii citite în Biserică, înainte de culcare” explică părintele Ștefan.

 

”Mulțumirea sufletească este că pot trăi și eu sentimentele unei familii - pentru că am ales viața călugărească - de a avea o familie numeroasă (vin dintr-o familie numeroasă de opt copii) și în același timp mulțumirea sufleteacă este pentru că cei mici pleacă cu un bun bagaj de cunoștinte fie acelea duhovnicești mai întâi de toate, deoarece sunt copii care nu au posibilități să meargă în fiecare duminică la Sf. Liturghie, dar pe durata Școlii de vară participă de două ori pe săptămână. Sunt copii care nu au curajul să se apropie să cânte la strană sau să cânte Sf Liturghie de acolo de unde stau ei în biserică, dar la Școala de vară ei se apropie și cântă împreună cu toți copii. La Sfânta Liturghie se trăiește, se participă, nimeni nu este spectator; creștinul nu trebuie să fie spectator, trebuie să fie participant și trebuie să trăiască!”- mai subliniază părintele Ștefan.

Tocmai de aceea la finalul Taberei de vară toți elevii Școlii – de la mic la mare – cântau în biserică, precum și la spectacolul susținut de ei sub coordonarea atentă a profesorilor lor: Elena Constantin și Mihaela Bădescu din București, Mircea Costel din Constanța și Nina Toma din regiunea Lazio. De la fiecare în parte au învățat câte ceva: poezii și cântece românești, dansuri tradiționale, jocurile copilăriei părinților ca ”v-ați ascunselea”, ”leapșa”, ”țară - țară vrem ostași” sau trasul cu arcul, pictura pe pânză, pe lemn, sticlă, pe piatră, dar și pe ceramică cu influențe românești din diverse regiuni ale țării.

La încheierea serbării toți copiii au primit diplome și alte cadouri. Cu acest prilej vice-consulul Ionuț Urs, alături de ministrul consilier George Miloșan au transmis mesajul ambasadorului României în Italia, George Bologan: ”Este o mare bucurie pentru mine să vă pot transmite gândul și prețuirea mea cu ocazia celebrării Hramului Schitului „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul”. Sărbătoarea de astăzi reprezintă un prilej de reflecție și de analiză pentru toți membrii comunității, având rolul de a ne determina să cultivăm în sufletele noastre virtutea” astfel începe mesajul ambasadorului Bologan, care a amintit totodată că acest an are o semnificație deosebită pentru întreaga națiune română, odată cu celebrarea a 30 de ani de la Revoluția română din 1989, ”moment esențial pentru destinul poporului nostru, care a contribuit la construirea unei societăți puternice, bazată pe egalitate și dreptate, precum și la educarea tinerilor în spiritul afirmării unei culturi a libertății, a valorilor fundamentale ale democrației, a statului de drept și a pluralismului”.

Ambasadorul României la Roma a mai subliniat în mesajul său și importanța prezenței bisericilor în comunitățile de români din Diaspora: ”Deşi departe fizic de ţară, dar niciodată departe sufletește, românii din Diaspora contribuie neîncetat la dezvoltarea României şi la păstrarea identităţii naţionale prin promovarea valorilor, a tradiţiilor şi a culturii româneşti. Bisericile noastre au o contribuție majoră la promovarea unității neamului românesc cultivând în sufletele credincioșilor români conștiința trează că ei au aceeași obârșie, ca neam și aceeași limbă.

Doresc să mulțumesc în mod particular organizatorilor proiectului „Școala de vară de la Rignano Flaminio”, aflat la a IV-a ediție, deoarece prin ceea ce fac, transmit mai departe tinerelor generații valorile noastre, învățându-i să respecte ceea ce ne ajută să ne individualizăm printre celelalte națiuni. Valorile noastre sunt în primul rând oamenii, cel mai important tezaur al României, unii reușind să ducă numele țării dincolo de hotare, scriitori precum Mihai Eminescu, Mircea Eliade, filosofi precum Emil Cioran, compozitori ca George Enescu, sculptori precum Constantin Brâncuși, pictori ca Nicolae Grigorescu sau sportivi ca Gheorghe Hagi ori Simona Halep. Român ca voi sunt și eu, și astăzi, vă mulțumesc tuturor pentru că simțiți, vorbiți și gândiți românește!”

 

Comunicatul complect îl găsiți aici

 

 

Urgența Coronavirus

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3384052