"Io vi do un nuovo comandamento: che vi amiate gli uni gli altri. Come io vi ho amati, anche voi amatevi gli uni gli altri." (Giovanni 13, 34)

Tabara ”Bucuria” a Protopopiatului Sicilia – retrospectiva

 

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, în perioada 14-19 Iulie 2019, în localitatea Alcamo, s-a desfășurat cea de-a II-a ediție a Taberei ”Bucuria” a Protopopiatului Sicilia. Participante la această tabără au fost parohiile: Palermo, Alcamo-Trapani, Ragusa, Canicatti și Ribera. Pe parcursul celor 6 zile, copii cu vârste curinse între 8 - 15 ani au participat la diverse activități, coordonate de preoții și preotesele parohiilor implicate, cât și de voluntarii prezenți. Anul acesta ne-am bucurat de prezența specială a scriitoarei și artistei Doinița Ioneț, care este membru al Uniunii Scriitorilor din România.

Tabăra a debutat în seara zilei de Duminică cu slujba de Te-Deum, săvârșită de PC. Prot. Nicolae Chilcos, Pr. Martinian Epure, Pr. Petru Tărăboi, Pr. Stelian Mandea, după care a avut loc deschiderea oficială a taberei “Bucuria” și au urmat o serie de activități de cunoaștere reciprocă a tuturor participanților.

Fiecare zi începea cu înviorarea și Rugăciunea de dimineață și se finaliza cu rugăciunea de seară.

Activitățile zilei de luni au avut rolul să aducă unitate în grupul de copii, astfel ei au participat la activități de cunoaștere, formare personală și reflecție, ținute de doamnele preotese Alice Chilcos și Mirela Mandea, la un atelier de pictură pe sticlă, ținut de Pr. Martinian Epure, atelier de dicție cu preoteasa Gabriela Tărăboi, au învățat să bată toaca cu Pr. Nicolae Chilcos și au confecționat manual brățări tradiționale și coronițe din flori, pe care copiii și le-au dăruit unii altora.

Laitmotivul zilei de marți a fost Satul românesc de altădată. Copiii au participat la o șezătoare, în care scriitoarea și artista Doinița Ioneț le-a vorbit copiiilor despre tradițiile legate de șezători, le-a vorbit despre romanul ”Ușărnica”, pe care îl semnează, le-a cântat și i-a învățat pe copii cântece din folclorul românesc. În tot acest timp, așa cum se obișnuia la șezători, copiii au confecționat manual covorașe; au reconstituit macheta satului românesc, construind căsuțe de carton, copaci, flori, oameni în costume populare etc. A urmat un ”duel” de ghicitori, în care copiii, împărțiți pe grupe, au găsit răspunsuri pentru ghicitori despre Sfinți, Porunci și Taine Bisericești. Ziua a continuat cu atelierul ”Joc și voie bună”, în care tot dna Doinița Ioneț le-a vorbit copiilor despre horă, le-a cântat și au exersat pași de dans popular.

Ziua de miercuri a fost și ea plină de activități distractive, de reflecție și autocunoaștere. S-a continuat cu atelierele de pictură pe sticlă și dicție, apoi, în cea de-a doua parte a zilei, copiii au făcut o drumeție la Situl Arheologic Segesta, unde au vizitat Teatrul Antic Grecesc și Templul Doric. Aici copiii s-au prins în dans, în ritmul melodiilor interpretate de dna Doinița Ioneț, dar și ale unor copii care au dat dovadă de un frumos talent.

Ziua de joi a cuprins ateliere de confecționare a cruciulițelor și de pictură în natură, unde copiii au dat frâu liber creativității lor, iar în a doua parte a zilei au mers la Parcul de aventură, unde au efectuat cățărări pe trasee, s-au distrat împreună și s-au amuzat de ghidușiile unui pirat deghizat, în persoana dlui Silviu Drângă.

Vineri, în ultima zi de tabără, copiii au participat la Sf. Liturghie, la Biserica Ortodoxă Română din Alcamo, în cadrul căreia Pr. Prot. Neculai Chilcos a săvârșit Sf. Proscomidie pe înțelesul copiiilor, în mijlocul bisericii, explicându-le cu deosebită trăire fiecare moment.

A urmat Ceremonia de înmânare a diplomelor, în care copiii au spus ce le-a plăcut sau nu le-a plăcut în aceasta tabără și au mulțumit persoanelor cărora au simțit ei că vor să o facă.

Astfel, cu păreri de rău că a luat sfârșit această experiență, copiii și organizatorii s-au despărțit luând cu ei bucuria și buna energie cu care s-au încărcat pe parcursul acestor zile.

Transmitem mulțumiri tuturor celor care au depus eforturi și s-au implicat în organizarea acestei tabere. Mulțumim musafirului nostru, dnei Doinița Ioneț, pentru momentele artistice. Mulțumim tuturor Preoților și Doamnelor Preotese care au pregătit și au ținut atelierele și activitățile taberei. Mulțumim, deasemenea, și doamnei preotese Mihaela Băcăuanu, care a oferit suport în cadrul atelierelor și asistență medicală pe tot parcursul taberei. Mulțumim în mod deosebit doamnelor Cecilia Fășie, Elena Cocor și Mona Caranfil pentru deliciile culinare pe care le-au pregătit în tot acest timp.  Nu în ultimul rând,  mulțumim voluntarilor pentru implicarea și disponibilitatea de care au dat dovadă.

Fotografiile ce urmează vorbesc de la sine despre bucuria și împlinirea copiilor participanți la tabără, dar și despre mulțumirea adulților care i-au îndrumat permanent.

Mulțumim lui Dumnezeu pentru aceste zile minunate!

 

 

 

Portalul EORI

Ricerca

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 
 

Calendario ortodosso

 

Apostolia

Reportage EORI

 
 

Buona parola

Numero di visitatori

3040849