Pelerinaj la Sfânta Muceniţă Cristina

 

Hristos a înviat! Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, în ziua de 1 mai, un grup de credincioşi din Parohia Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica din Viterbo a plecat în pelerinaj la Catedrala din oraşul Bolsena.

În acest oraş, se găsesc moaştele Sfintei Muceniţe Cristina, care a trăit în secolul IV şi care, pe când avea doar 11 ani, a început să fie supusă chinurilor, de însuși tatăl ei, pentru că a îndrăznit să distrugă chipurile idolilor pe care îi avea în casă. Fetiţa credea în Dumnezeul cel viu, Făcătorul cerului şi al pământului, şi a respins cu tărie toate obiceiurile mincinoase ale tatălui său, care era un important funcţionar păgân în administrația romană. A fost chinuită până acesta a murit, apoi de alţi doi judecători. 

La racla cu Sfintele Moaşte, ne-am rugat Muceniţei citind Acatistul şi Viaţa Sfintei, după care am vizitat catacombele aflate la 9 metri sub basilică, unde trupul acesteia a fost îngropat cu cinste de credincioşii din acea vreme care apoi au dorit să rămână împreuna cu Sfânta Copilă pentru veşnicie: imediat după martiriul ei, creştinii au dorit să fie îngropați lângă mormântul ei.

Pelerinajul a continuat, plecând de la Biserica Sfintei Muceniţe, cu parcurgerea drumului numit Via Francigena (via consolară Cassia), pe care pelerinii creştini îl foloseau pentru a veni din ţările Europei, pentru a se închina la mormintele Sfinţilor Apostoli de la Roma, de unde mulţi coborau spre porturile din sudul Italiei pentru a se îmbarca pentru Ţara Sfântă. 

La finalul acestei binecuvântate zile, încheiem prin cuvintele Acatistului: Bucură-te, Sfântă Mare Muceniţă Cristina, mult pătimitoare!

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici

 

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12461876