PAROHIA SĂPTĂMÂNII - Parohia „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare al Moldovei” din Pinerolo – al 16-lea hram

„Văzut de sus, aşezat între două văi minunate, la poalele munţilorHautes Alpes, în fața unei întinse câmpii, presărată cu sute de sate, care apar ca nişteinsule albe într-o imensămare de verde, este cel mai frumos oraș din Piemonte” ( Edmondo De Amicis , La porțile Italiei).

 

Situat la 37 de kilometri sud - vest de Torino, în provincia omonimă, Pinerolo, este un orăşel aşezat la confluenţa a două văi importante pentru bazinul hidrologic al fluviului Po (Pad): Chisone-Germanasca şi Pellice, la poalele muntelui Freidour (1445 m). Teritoriul pinerolez a fost locuit încă din preistorie aşa cum arată descoperirile arheologice, în perioada dominaţiei romane având un caracter preponderent agricol. Toponimul „Pinerolo” vine de la cuvântul „pineta”- în limba italiană însemnând „pin”, fiind prezent pentru prima dată în documente sub forma „Pinarolium” în anul 981, într-o diplomă dată de împăratul Otto II episcopului de Torino prin care îi confirma posesiunile şi drepturile în zonă.

În perioada medievală teritoriul a aparţinut casei de Acaja-Savoia, în câteva rânduri fiind sub jurisdicţie franceză. Din aceasta epocă oraşul a rămas până astăzi cu amintirea „Măştii de Fier”, personajul legendar fiind încarcerat într-o închisoare din vechiul oraş, şi în fiecare an se organizează un festival care are ca temă centrală descoperirea identităţii purtătorului măştii.

Având în vedere poziţia sa strategică, Pinerolo a fost şi este în continuare un oraş cu puternică tradiţie militară, fiind cunoscut în primul rând pentru Regimentul de Cavalerie, de unde este numit și „orașul cavaleriei”.

Din punct de vedere demografic Pinerolo este un oraș cu circa 35.970 de locuitori, din care 1642 sunt români şi 77 din Republica Moldova, economia zonei fiind axată în principal pe industria mecanică şi chimică, dar şi agricolă în zona joasă.

 

Parohia "Sfântul Voievod Ştefan cel Mare al Moldovei" din Pinerolo îşi are începuturile în primăvara anului 2004, de Ziua Sfintelor Paşti, când părintele Lucian Roşu şi diaconul Sorin Petre de la parohia "Înălţarea Sfintei Cruci" din Torino, au slujit vecernia numită în popor "adoua Înviere" pentru un grup de credincioşi din Pinerolo şi Torino în biserica fostului Seminar romano-catolic din această localitate de la poalele munţilor Alpi.

Primind încuviinţarede la Don Alfredo Chiara, custodele Seminarului, cei doi slujitori ortodocşi vor continuasă vinăpe toatăperioada verii şi toamnei slujind vecernia înfiecare a doua duminică în acelaşi lăcaş. Între timp, legătura cu episcopul catolic, Monseniorul Piergiorgio Debernardi se întăreşte şi împreună se caută un spaţiu pentru comunitatea ortodoxă românădin zonă. După ce au vizitat mai multe locaţii, părintele Lucian şi diaconul Sorin se opresc asupra bisericii San Bernardino pentru care şi episcopul catolic se arătă binevoitor de a acorda tot sprijinul pentru repunerea ei în funcţiune, dat fiind faptul că era închisă de multă vreme şi necesita lucrări destul de ample de reabi litare. Oricum găzduirea comunităţii ortodoxe româneşti urma să continue pentru toată perioada necesară în biserica Seminarului.

Făcându-se simţită nevoia crescândă a comunităţii ortodoxe de a avea un păstor stabil, Preasfinţitul Siluan,Episcop Vicar al Mitropoliei Occidentale şi Meridionale la vremea aceea, propune în toamna anului 2004 să fie înfiinţată o parohie la Pinerolo având ca slujitor pe părintele Sorin Petre de la biserica Torino 2.

În ziua de 12 decembrie 2004, laprăznuirea Sf. Spiridon al Trimitundei, Preasfinţitul Părinte Episcop Siluan împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi slujeşte Dumnezeiasca Liturghie şi face inaugurarea Parohiei Ortodoxe Române "Sf. Voievod Ştefan cel Mare al Moldovei". La această liturghie au participat câteva sute de credincioşi români, asistândși Episcopul catolic de Pinerolo, Monseniorul Piergiorgio Debernardi. În cadrul Sfintei Liturghii, diaconul Sorin Petre este hirotonit preot pentru noua parohie, fiind ajutatîn misiune de soția sa, preoteasa Veronica.

Deși inițial numărul credincioșilor nu a fost foarte mare (câteva zeci), prin râvna și osteneala părintelui paroh, în decursul anilor, comunitatea s-a dezvoltat tot mai mult, sporind atât prezența în biserică și la sfintele slujbe (aproximativ 150 de persoane duminica, și un număr destul de mare la Praznicele mari de peste an), cât și coeziunea dintre membrii ei.

În anul 2008 se făureşte, de către domnul Sergiu Ionescu, o raclă din argint şi aur pentru a primi părticica din moaştele Sf. MariMuceniţeEcaterina. Sfintele Moaște au fost dăruite de Părintele Sorin Filip de la parohia din Genova. Cu prilejul punerii în raclă a sfintelor moaşte, în luna decembrie, a fostîn mijlocul comunităţii părintele profesor Gheorghe Sima de la parohia Dobroteasa din Bucureşti.

Încă de la înființarea Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei parohia a sprijinit activitatea Centrului Eparhial astfel căîn cadrul Adunării Eparhiale de la Roma din 8 februarie 2011, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a oferit un atestat de merit în care se aduc mulţumiri preotului paroh şi comunității păstorite pentru ajutorul acordat.

După recunoaşterea Bisericii Ortodoxe Române de către Statul Italian, în toamna lui 2011, au fost reluate tratativele cu Episcopia catolicăprivitoarela biserica San Bernardino, promisă cu 7 ani înainte comunităţii româneşti. S-a luat hotărârea începerii lucrărilorde înlocuire a acoperişului, încheiate în martie 2012. În data de 17 iunie 2012, părintele Sorin Petre semnează alături de Preasfinţitul Părinte Episcop Siluan un Contract de comodat pentru o perioadă de 30 de ani pentru Biserica San Bernardino (proprietate a Confraternităţii cu acelaşi nume) în favoarea parohiei din Pinerolo.

În luna februarie 2012, Preasfinţitul Părinte Episcop Siluan hotărăște ca diaconul Ciprian Ghizilă(parohia din Aosta) să slujească şi la Pinerolo. Tânărul diacon căsătorit cu doamna Paula Alice va fi hirotonit preot pe seama parohiei din Pinerolo o lună mai tîrziu, în data de 10 martie, la sediul Episcopiei de la Roma.

Pe 30 aprilie 2012 are loc inaugurarea Paraclisului Episcopal din Pino Torinese, în prezența Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, având ca invitat pe Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Ioan al Covasnei şi Harghitei. Părintele Sorin Petre este rânduit să slujească la acest Paraclis începând cu data de duminică, 6 mai. Din data de 1 iulie 2012 preotul Ciprian Ghizilăeste numit paroh al Parohiei Ortodoxe Române din Pinerolo.

În perioada august 2012 - august 2013 sub atenta supraveghere a noului paroh, au avut loc lucrări de reparaţie, amenajare şi înfrumuseţare interioară a bisericii San Bernardino, şi cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Siluan, în ziua de 8 septembrie 2013, la praznicul Naşterii Maicii Domnului s-a început slujirea în noul locaş de cult.

Din luna martie a anului 2013, cu binecuvântarea Preasfinţitului Siluan şi cu bunăvoinţa episcopului catolic de Pinerolo, care a încuviinţat utilizarea de către comunitatea română a bisericii Maddona delle Neve din Pragelato s-a început slujirea sistematică pentru românii din această parte a parohiei, în ultima duminică din fiecare lună.

În data de 16 mai 2015, comunitatea noastră a primit binecuvântarea Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, ale cărui sfinte moaște au fost aduse de o delegație condusă de preacuviosul părinte arhimandrit Maxim Bădoiu, starețul mănăstirii Cernica.

Cu osteneala parohienilor în luna iunie 2016 biserica s-a împodobit cu o frumoasă catapeteasmă din lemn de stejar sculptată de meșterul Grigore Tămăslăcaru din Humulești și pictată de pictorii de la atelierul Panselinos din Iași.

Multă bucurie a pricinuit vizita pastorală a Presfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care în data de 8 noiembrie 2018, cu ocazia hramului protopopiatului nostru, a slujit Dumnezeiasca Liturghie la Pinerolo, înconjurat de un frumos sobor de preoți și diaconi.

 

 

 

 

Activităţi culturale, educaționale şi filantropice în trecut şi în prezent:

 

În parohie se desfăşoară cursurile de limba română şi religie pentru copii, în prima jumătate a zilei de sâmbătă. Acestea au fost organizate prin purtarea de grijă a doamnei preotese VeronicaCaraiman, şi continuate apoi de părintele Ciprian Ghizilă. Roadele acestor preocupări s-au văzut mai cu seamă în ultimii ani, copiii parohiei noastre participând la numeroase concursuri, festivaluri și tabere (2 organizate chiar în parohia noastră: la Pragelato în 2017 și 2018).

 

În privința raporturilor cu celelalte confesiuni prezente în peisajul pinerolez (mai ales cu Biserica Romano-catolică și cu cea Valdeză) comunitatea română a fost tot timpul receptivă și disponibilă la dialog, implicându-se în toate proiectele în care a fost solicitată, dovedind faptul că este o prezență care și-a câștigat locul în societatea italiană, și totodată mărturisind tezaurul cultural și spiritual pe care îl are. Un exemplu elocvent îl reprezintă evenimentul intitulat „Tu pentru ce trăieşti?”, organizat la începutul anului 2009 în colaborare cu Biserica Catolică şi cea Valdeză. La această acţiune, parohia românească s-a implicat în mod activ: corul, grupul de dansatori populari, gospodinele care au pregătit bucatele tradiţionale şi toţi ceilalţi participanţi printre care sculptorul Ionel Alexandrescu din Torino şi d-na Alina Popica, pictoriţă de icoane din Cuneo, întrecându-se pe ei înşişi.

În ultimii ani alături de reprezentanții comunităților catolice și valdeze s-a încercat stabilirea unui dialog și cu comunitatea islamică din zonă.

Tradiţiile şi obiceiurile româneşti, costumele populare, dansurile şi cântecele tradiţionale sunt puse în valoare cu fiecare ocazie, dar mai ales la hramul parohiei – 2 iulie şi în Duminica Portului Popular – prima duminica din luna iulie. În acelaşi context merită amintit şi concertul de colinde pe care Corala „Ciprian Porumbescu” din Suceava îl susţine în fiecare an în mijlocul comunităţii la începutul lunii decembrie.

Cu voia Domnului, cu binecuvântarea Preasfinţitului Siluan şi prin grija şi osteneala Centrului de Pelerinaje, în zilele de 28‑29 mai 2011 şi 19-20 octombrie 2013 mai mulţi credincioşi ai parohiei din Pinerolo au avut bucuria de a se afla la Roma şi a călca pe urmele sfinţilor care s‑au proslăvit în această cetate, participând totodată la Sfânta Liturghie arhierească la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei. Dragostea de sfinți ne-a călăuzit și în pelerinajele făcute în Sfântul Munte Athos (noiembrie 2014, 2015 și 2016) și la Veneția (8 decembrie 2016).

În ceea ce priveşte activitate filantropică membrii parohiei au fost şi sunt mereu receptivi, manifestând dragostea şi solidaritatea cu cei aflaţi în nevoie (colectele de alimente, haine şi bani pentru cei rămaşi fără adăpost în urma cutremurelor din Italia, în urma inundaţiilor din Oltenia sau Galaţi, iar în timpul pandemiei Covid 19 , prin proiectul „Bilet pentru Împărăție”, au fost susținute 29 de familii cu posibilități reduse).

Chiar dacă nu toți românii din teritoriul pinerolez sunt membri activi ai Bisericii, se încearcă conștientizarea acestora și readucerea lor în biserică prin vizite pastorale și cateheze, dar și prin alte activități care să le stimuleze sentimentul apartenenței la comunitate. Oricum bogăția cea mai mare a parohiei o constituie faptul că la fiecare Sfântă Liturghie un număr destul de mare de adulți și de copii (în medie 30-35) vin și primesc Sfânta Împărtășanie, căutând să rămână altoiți pe Vița care dă Viața.

Pr. Ciprian Ghizilă

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12561634