PAROHIA SĂPTĂMÂNII - Parohia „Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava” – al 6-lea hram

Siena este unul dintre cele mai vechi orașe ale Italiei, aproape la fel de vechi precum Roma, Florența și Veneția. Originile sale plutesc între legendă și fapte științifice, fiind bazele pe care orașul și-a construit traseul, devenind, în timp, una dintre cele mai reputate forțe toscane. Acum lăudată ca destinație de top pentru vizitatorii interesați să exploreze situri ce și-au conservat atmosfera istorică, Siena are multe de oferit din punct de vedere turistic.

Poporul sienez se mândrește cu faptul că descinde din Senio și Ascanio, fii lui Remus, frate al lui Romulus care, așa cum spune legenda, a întemeiat Roma. Această pretenție nu este dovedită de nici o sursă și de nici o descoperire, însă povestea explică de ce peste tot în oraș se află expuse statui ale lupoaicei cu cei doi gemeni mitologici.

Pe de altă parte, sursele istorice menționează o așezare etruscă stabilită aici încă din perioada cuprinsă între 900 și 400 îH: un trib numit Saina și-a găsit aici cuibul, fiind protejat de relieful înclinat al regiunii, care le dădea un semnificativ avantaj defensiv. Un post de supraveghere militar a fost amenajat de romani în jurul anului 30 dH, numit Saena Julia (sub împăratul Augustus). În timp, așezarea romană militară inițială s-a dezvoltat într-un mic centru comercial, protejat împotriva invaziilor datorită reliefului deluros pe care fusese stabilit de ocupanții romani.

Sfârșitul evului mediu a adus devastatoarea ciumă din 1348 (eveniment care a oprit definitiv proiectul îndrăzneț de a construi Domul cel Nou), ce a supt viața orașului, la propriu: mai bine de o jumătate din populație a căzut victimă ciumei, lăsând orașul amorțit, lipsit de energie și resurse.

Însă Siena a găsit forța de a se recupera. Orașul a fost binecuvântat cu conducători bine intenționați, notabil fiind în acest sens Consiliul celor Nouă, ce au creat un climat stabil pentru investițiile economice. Banca Monte dei Paschi di Siena (fondată în 1472) a fost unul dintre cei mai puternici jucători ce au contribuit la creșterea sănătoasă a orașului.

În prezent, Siena se numără printre destinațiile de top din Italia. Foarte probabil, nu se bucură de succesul înregistrat de orașe precum Veneția, Milano sau Roma, însă este un magnet pentru vizitatorii ce preferă cadrele calme, liniștite, cu decor medieval. Mare parte din Siena este patrimoniu UNESCO, ceea ce reprezintă o garanție pentru tipul de experiență pe care o vei trăi dacă vizitezi această bijuterie medievală a Toscanei.

În cadrul acestei frumoase istorii și-au găsit loc și comunitățile de români, care plecați unii cu familii, alții fără, lăsând o parte din inima la vatră, dar ne-uitând de tradiția în care au crescut și în special de Dumnezeu, au căutat Biserica, și ea nu a întârziat să le fie alături. Așadar prin purtarea de grija a lui Dumnezeu și strădania Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, în anul mântuirii 2014 ziua de 16 martie, dupa o perioade de 8 ani în care Pr. Protopop Ioan Bobîrnea, slujea aici Vecernia de duminica după-amiază, s-a săvârșit prima Sfântă Liturghie în Siena, parohia înființată având ocrotitor pe  „Sfântul Ioan Cel Nou De La Suceava” 2 iunie, Pr. Paroh fiind numit Constantin Radu. După o păstorire de 3 ani a comunității din Siena, Pr. Constantin Radu obține transferul în parohia San Giovanni Valdarno, în locul lui fiind hirotonit și numit în funcția de paroh Pr. Mihai Titi în data de 1 septembrie 2017. Neputându-se adapta modului de viața de aici, Pr. Mihai Titi alege să nu rămână foarte mult timp, și se întoarce în România.

După ce turma a rămas fără păstor, noul Episcop Vicar Atanasie de Bogdania hirotonește, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan un nou preot, fiu al eparhiei, și îl numește Paroh al parohiei „Sfântul Ioan cel nou de la Suceava”  hirotonit în data de 15 august 2018, pe Pr. Ioan (Ionuț) Șoreanu, însoțit fiind de preoteasa Andreea Dana și fiicele Sofia-Maria 5 ani și Iustina-Andreea 2 ani.

De la numirea în parohie acest tânăr preot a încercat să întinerească și parohia formând școala parohială și lucrând cu tinerii ieșind cu ei la drumeții și fiindu-le aproape, participând la taberele ce se organizează în cadrul Protopopiatului Toscana II, sub buna rânduială a părintelui protopop Ciprian Calfa.

De asemenea Biserica s-a înfrumusețat cu icoane noi pictate și desăvârșită cu tot ce este necesar slujirii, prin truda credincioșilor iubitori de Casa lui Dumnezeu.

O dată cu venirea noului Pr. Ioan Șoreanu și participarea lui la toate ședințele și conferințele organizate la nivel de protopopiat și eparhie s-a intensificat și în Siena slujirea în sobor de care se plângeau credincioșii. Tainele Sfântului Maslu se fac mereu în sobor de 5-6 preoți.

Nădăjduim că păstorirea părintelui îi va conduce pe credincioșii încredințați spre viața cea veșnică care, după cum spune însuși Mântuitorul:  „Și aceasta este viața veșnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos, pe Care L-ai trimis.” (Ioan 17,3).

 

 

 

 

Urgența Coronavirus

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2019/2020

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

   Calendarul Tuturor Sfinților 2020 

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  12166133