CONGRES GENOVA 23 - 24 iunie 2016

 

“Cristianesimo d’Occidente e d’Oriente tra Scisma e Unità”

“Crestinismul din Occident si din Orient intre Schisma si Unitate"

 

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Biserica Ortodoxă Română “Sfântul Dumitru” din Genova Italia, păstorita de preotul Filip Constantin Sorin protopop al Protoieriei Liguria, organizează la aniversarea a 15 ani de existență, Congresul cu tema “Cristianesimo d’Occidente e d’Oriente tra Scisma e Unità” în zilele de 23 - 24 iunie 2016.

Congresul este organizat în orașul Genova, şi propune o întâlnire de dialog între Biserica Ortodoxă Română şi Biserica Catolică.

La Congres vor participa Preasfințitul Ignatie Mureşanul, Episcop Vicar al Episcopiei Ortodoxe Romane a Spaniei şi Portugaliei, Cardinalul de Genova Angelo Bagnasco, Președintele Conferinței Episcopale Italiene, preotul prof. dr. Holbea Gheorghe şi preotul prof. dr. Daniel Benga de la Facultatea de Teologie din București precum și preoți profesori de la Facultatea de Teologie din Genova.

Scopul Congresului nu este acela de a inventaria, pur şi simplu, evenimentele istorice ci de a surprinde acele aspecte, accente şi deschideri care să vină în întâmpinarea marilor întrebări şi provocări, pe care lumea modernă le adresează Bisericii, în misiunea şi lucrarea ei astăzi. Totodată evidențiază metodologii de lucru şi reflecții, căutând să individualizeze posibilități noi de apropiere între Biserica Ortodoxă şi Biserica Catolică.

A consemnat Pr. Protopop Filip Constantin Sorin

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12561633