Prima întâlnire a preoților ortodocși români implicați în pastorația din penitenciarele din Italia

 

Astăzi, 27 mai 2014, începând cu orele 14, a avut loc la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, prima întâlnire a preoților implicați în pastorația din penitenciarele din Italia.

Având în vedere că tot mai mulți preoți sunt solicitați să asigure asistență spirituală persoanelor de origine română private de libertate s-a luat în considerarea necesitatea trasării unei linii pastorale uniforme și crearea unui îndrumător pentru a facilita misiunea preotului în mediul carceral.

O atenție deosebită a fost arătată chestiunilor de ordin administrativ, de modalitățile de acces a clericilor și a echipelor de voluntari în penitenciare.

Preoții din diversele regiuni din Italia au împărtășit experiența dobândită în ultimii ani.

Întâlnirea a fost prezidată de Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei care a rostit celor prezenți un cuvânt de bun venit, subliniind importanța mântuitoare a acestei slujiri, conform cuvintelor Mântuitorului Hristos: "În temniță am fost și ați venit la Mine. ... Întrucât ati făcut unuia dintr-acești frați ai Mei mai mici, Mie Mi-ați făcut" (Mt, 25, 36; 40). Alături de el, au participat P.Cuv. Pr. Arhimandrit Atanasie, Vicarul episcopiei, și PC. Pr. Bogdan Petre, Consilierul coordonator al Departamentului pentru Închisori din cadrul Sectorului Social al episcopiei.

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici

Urgența Coronavirus

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

   Calendarul Tuturor Sfinților 2020 

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  12271599