Mesaj de condoleanțe cu ocazia decesului mamei doamnei preotese Maria Călugărescu (Bologna II)

Doamnă preoteasă Maria,

Preacucernice Părinte Marcel,

Îndoliată Familie,

Hristos a Înviat !

Am aflat cu întristare despre trecerea la cele veșnice a roabei lui Dumnezeu Tamara, mamă, soacră și bunică pentru cei care faceți parte din familia sa.

Perioada în care trecut în veșnicie sora noastră Tamara este însă una cu totul binecuvântată, cerurile fiind deschise și primindu-i pe toți cei care au adormit întru nădejdea învierii. De aceea, cântarea “Hristos a înviat din morți” însoțeste prohodirea celei adormite, aducând mângâiere și nădejde de mântuire în inimile celor care suferă acum de pe urma despărțirii cu roaba lui Dumnezeu, Tamara.

La acest moment de încercare pentru întreaga voastră familie, mă rog, împreună cu Preasfințitul Părinte Arhiereu Vicar, Atanasie de Bogdania, cu clerul, cu monahii și cu credincioșii din cuprinsul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, pentru iertarea și veșnica odihnă a sufletului roabei Sale Tamara, acolo unde strălucește lumina Feței Mântuitorului Hristos Cel Înviat. Iar pe cei rămași îndurerați, ne rugăm ca bucuria Învierii Domnului să vă mângâie și să vă întărească în nădejdea mântuirii roabei lui Dumnezeu, Tamara.

VEȘNICA EI POMENIRE, DIN NEAM ÎN NEAM!

Cu arhierească binecuvântare și cu părintească îmbrățișare familiei îndoliate,

 

† Episcopul Siluan

al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

Urgența Coronavirus

 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Instagram

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

  Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

   
   

  Facebook

  5 X 1000

   

  I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

  Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

   

  Știri din viața Eparhiei

   

  Nepsis

  NEPSIS

   
   

  Reportaje EORI

   
   

  Vă Recomandăm

  Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

   Agenda creștinului 2020

  Calendar 2020 pentru familia ta

   

   Calendarul Tuturor Sfinților 2020 

  Tinerii ortodocși

  Numărul total de vizitatori

  12224995