LUMINA CARE ALTUIA O DOREȘTI, TU O DOBÂNDEȘTI !

 

„Iar calea vieții este aceasta: mai întâi, să iubești pe Dumnezeu, Făcătorul tău;

al doilea, (să iubești) pe aproapele tău, ca pe tine însuți;

iar toate câte voiești să nu ți se facă ție,

 nici tu să nu le faci altuia.

(Didahia, sau Învățătura celor doisprezece apostoli)

 

Iată-ne ajunși în plină toamnă, anul se apropie de sfârșit. Realitățile cotidiene: tulburările, criza sanitară și valurile vieții care se înalță de viforul ispitelor, aduc cu ele un duh de descurajare. Vederea duhovnicească însă ne deschide o perspectivă plină de nădejde, har și lumină. Viața trăită prin prisma poruncilor dumnezeiești ne încurajează să căutăm gustul autentic, al celor cerești.

Deși ziua se micșorează, lăsând tot mai mult loc nopții, omul duhovnicesc întrezărește deja lumina „cea care luminează în întuneric” (In.1, 5). Vorbim deja despre perioada pregătitoare întâmpinării slăvitului Praznic al Nașterii Domnului Hristos, care la începuturile creștinismului se numea chiar Praznicul Luminilor. Lumina este exact ce ne lipsește mai mult în această perioadă atât de cuprinsă de întuneric. Lumina se coboară din cer, cer care nu doarme niciodată, cer care așteaptă rugăciune, cer de la care învățăm simplitatea frumuseții, harul, iubirea, toate împletite în lumina pe care atât de mult o căutăm.

Știm că noaptea va continua să vină și să crească tot mai repede, până la vremea solstițiului de iarnă. După acest moment însă, odată cu Nașterea Domnului, deși foarte puțin perceptibil, va începe să scadă, lăsând tot mai mult loc luminii. De aceea, perioada de post pe care o așteptăm corespunde nevoii lăuntrice a omului de liniștire, de reașezare, de așteptare a venirii luminii în întunericul necunoașterii Dumnezeului celui adevărat. Pentru noi cei de azi, perioada postului este necesară mai ales liniștirii simțurilor, sleite de toate solicitările exterioare, de informațiile contradictorii cu care suntem bombardați din toate direcțiile. Acestea ne duc la incapacitatea de a mai sesiza discreta lumină a prezenței lui Dumnezeu în inimile noastre și în lumea ce ne înconjoară. Viteza cu care trec zilele, cu care se înșiruie evenimentele din viața noastră, duce încet dar sigur la o „insensibilitate” față de propria noastră inimă, față de nevoile vitale ale sufletului, precum și la indiferență față de cel de lângă noi. Ea produce un gol întru cele dinăuntru ale noastre care, mai devreme sau mai târziu, se va face simțit.

De aceea, bine este să ne folosim de binecuvântata perioadă a Postului Crăciunului, ce se apropie, pentru a ne regăsi lăuntric cu Dumnezeu, cu sinele și cu aproapele. Este un răstimp pentru a da prioritate „curățeniei sufletești”, prin spovedanie, pentru că aceasta ne va duce negreșit la a ne regăsi mai mult și cu cei de lângă noi, lăsând deoparte „grija cea lumească”, problemele epidemiologice și criza mondială. Numai așa Praznicul Nașterii Domnului, care ne descoperă Lumina cea adevărată, va aduce lumină tuturor și va da un rost mântuitor existenței noastre.

În demersul așteptării arătării în trup a lui Dumnezeu, avem la îndemână și cuvântul Evangheliei, de la Matei sau Luca, ce ne împărtășesc Taina lucrării mântuitoare a Domnului Hristos, pregătind sufletul să primească nu doar „exterior” și material darurile Praznicului, ci să-L poată primi pe Însuși Mântuitorul Său, Trup și Sânge, după ce va fi făcut curățenia cea „dinlăuntru”, cu aceeași râvnă cu care o facem în general pe cea dinafară. Astfel, vom putea să vedem strălucind, nu numai în casă, ci și în cămara cea curățită a sufletului nostru, Lumina cea lină a „Soarelui dreptății ” și vom vedea răsărind peste pâcla lumii în care trăim ”Răsăritul Cel de Sus” – Mântuitorul Hristos.

„Învățătura celor doisprezece apostoli”(Didahia)[1], ne vine în ajutor în acest sens și ne aduce un cuvânt de încurajare și luminare, în vremuri grele, pentru a aduce roade mântuitoare:

Privegheați pentru viața voastră! Candelele voastre să nu se stingă (niciodată) și coapsele voastre să nu se dezlege, ci fiți pregătiți, că nu știți ceasul în care Domnul nostru vine.Adunați-vă adesea, căutându-le pe cele de sus (duhovnicești) cu sufletele voastre, că nu vă va folosi tot timpul credinței voastre, dacă, în vremea de pe urmă, nu veți fi desăvârșiți (în asemănarea cu Hristos)”.

 

 

 † Atanasie de Bogdania 

 Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

 

 

 


[1]Recomandăm tuturor creștinilor să (re)citească DidahiaÎnvățătura celor doisprezece apostoli, care cuprinde în XVI capitole scurte, întreaga învățătura de credință creștină și, mai ales, de a o trăi în viața de toate zilele, în ciuda tuturor ispitelor și a necazurilor care bântuie osteneala fiecăruia spre dobândirea mântuirii. Învățătura apostolilor cuprinsă în Didahie se potrivește, mai mult ca oricând, cu vremurile pe care le trăim, ca unii ce nu avem aici cetate stătătoare (Evr. 13, 14) ci o căutăm pe aceea ce va să fie ­- Împărăția Cerurilor.

 

 

 

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12502845