Moment aniversar pentru Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

Astăzi, 21 octombrie 2020, la prăznuirea Sfinților Mărturisitori din Transilvania și a Sfântului Cuvios Ilarion cel Mare, se împlinesc 19 ani de la hirotonia întru arhiereu a Preasfințitului Părinte Episcop Siluan și ridicarea Arhiepiscopiei noastre la rang de Mitropolie, ocazie cu care Înaltpreasfințitul Părinte Iosif a fost ridicat la rangul de mitropolit.

Cei 19 ani de slujire arhierească, au legat sufletește creștini și locuri de pribegie, suflete și inimi mângâiate de lumina harului, întâmplări și trăiri duhovnicești, sărbători și bucurie, har și părtășie de cele sfinte. Acești ani au înclinat sufletul românului pelerin pe pământul Italiei și al întregii Europe Occidentale spre Cuvântul Dumnezeului celui Viu, trăit în Sfânta Liturghie - care mângâie însingurările, adună despărțirile, ridică căderile și luminează întunericul.

Pentru Episcopia noastră, această zi este un praznic de seamă, căci Domnul ne-a binecuvântat cu multă lumină; Lumină răsărită din osteneala păstorilor noștri, care au semănat în inimile noastre semințele harului și le-au udat cu rugăciune și dragoste, așteptând să rodească la vreme binecuvântată.

Numeroasele împliniri din acești 19 ani ne dau prilejul de a da slavă Lui Dumnezeu pentru toate binecuvântările revărsate peste Mitropolia noastră și peste noi toți, și de a ura Mitropolitului nostru Iosif și Episcopului nostru Siluan, multă sănătate, pace și putere de la Domnul Slavei pentru arhiereasca lucrare pastorală în secerișul Său cel duhovnicesc.

Întru mulți ani, Înaltpreasfințite Stăpâne!

Întru mulți ani, Preasfințite Stăpâne!

Întru mulți și mântuitori ani, tuturor clericilor, monahilor și credincioșilor din Mitropolia noastră!

 

----------------------------------------------------------------------------

 

Preasfințitul Părinte Siluan a fost ales de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în ședința din 4-5 iulie 2001, în funcția de Episcop Vicar al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, cu titulatura de „Marsilianul”.

Duminica 21 octombrie 2001 a fost hirotonit întru episcop, în biserica „Sfântul Iosif” a parohiei omonime de la Bordeaux, de către IPS Mitropolit Iosif al Europei Occidentale și Meridionale, împreună cu IPS Mitropolit Teofan al Olteniei (la acea vreme), reprezentantul vrednicului de pomenire Patriarh Teoctist,  IPS Mitropolit Serafim, al Germaniei, Europei Centrale și de Nord, PS Ambrozie, Episcop Vicar Patriarhal, PS Ioachim Băcăuanul, Arhiereu Vicar al Episcopiei Romanului și PS Petroniu Sălăjeanul, Arhiereu Vicar al Episcopiei Oradiei.

În aceeași zi, Arhiepiscopia Europei Occidentale și Meridionale de la Paris, a fost ridicată la rang de Mitropolie, iar arhiepiscopul Iosif a primit titlul de mitropolit.

 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

Căutare

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12380570