Adunare Protopopială și Conferință Preoțească în Toscana

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, joi, 17 septembrie, la parohia „Sfântul Cuvios Paisie de la Neamț” de la Livorno a avut loc Adunarea Protopopială și Conferința preoțească pe luna septembrie din Protoieria Toscana. 

Adunarea și Conferința au fost precedate de săvârșirea Tainei Sfântului Maslu de către un sobor de preoți, la finalul căreia Pc. Părinte paroh Ciprian Calfa a susținut conferința cu titlul „Mărturii biblice, patristice, eclesiologice, canonice, legislative bisericeşti şi civile ale misiunii mănăstirii în viaţa Bisericii. Mărturii biblice şi patristice despre primele forme de organizare a vieţii monahale. De la pustnicie la mănăstire. Chipuri de vieţuire monahală: anahoretism şi cenobitism”.

După conferință au urmat lucrările Adunării Protopopiale conduse de Pc. Părinte Protopop Ioan Trandafir Bobîrnea, în care s-au discutat și luat decizii pentru buna organizare a Protoieriei Toscana. 

La final, s-a oferit o agapă pregătită de creștinii ortodocși din Livorno.

 

Pr. Andrei Vizitiu – Secretar Protoieria Toscana

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12502842