Prima întâlnire a preoților ortodocși români implicați în pastorația din penitenciarele din Italia

 

Astăzi, 27 mai 2014, începând cu orele 14, a avut loc la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, prima întâlnire a preoților implicați în pastorația din penitenciarele din Italia.

Având în vedere că tot mai mulți preoți sunt solicitați să asigure asistență spirituală persoanelor de origine română private de libertate s-a luat în considerarea necesitatea trasării unei linii pastorale uniforme și crearea unui îndrumător pentru a facilita misiunea preotului în mediul carceral.

O atenție deosebită a fost arătată chestiunilor de ordin administrativ, de modalitățile de acces a clericilor și a echipelor de voluntari în penitenciare.

Preoții din diversele regiuni din Italia au împărtășit experiența dobândită în ultimii ani.

Întâlnirea a fost prezidată de Preasfințitul Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei care a rostit celor prezenți un cuvânt de bun venit, subliniind importanța mântuitoare a acestei slujiri, conform cuvintelor Mântuitorului Hristos: "În temniță am fost și ați venit la Mine. ... Întrucât ati făcut unuia dintr-acești frați ai Mei mai mici, Mie Mi-ați făcut" (Mt, 25, 36; 40). Alături de el, au participat P.Cuv. Pr. Arhimandrit Atanasie, Vicarul episcopiei, și PC. Pr. Bogdan Petre, Consilierul coordonator al Departamentului pentru Închisori din cadrul Sectorului Social al episcopiei.

 

 

Mai multe fotografii găsiți aici

Căutare

5 X 1000

 

I fondi del 5 per mille saranno utilizzati per diverse attività sociali: l'aiuto ai bambini e ai poveri, la cura dei senzatetto e dei malati, etc.

Scrivi anche tu sulla dichiarazione dei redditi il C. F.: 97558250581

 
 
 

Urgența Coronavirus

 

Merinde pentru Suflet

 

 
 

San Lorenzo dei Romeni

 

Asociația San Lorenzo dei Romeni ONLUS este o asociație social-filantropică, non profit și apolitică, în cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, care a fost înființată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN, în anul 2009.

 
 

Apostolia

FTOUB Roma

 

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

Misiunea Sfântul Ierarh Nicolae

 
 

Facebook

 

Știri din viața Eparhiei

 

Nepsis

NEPSIS

 
 

Reportaje EORI

 
 

Vă Recomandăm

Agenda/Diario pentru tine!ri 2020/2021

 Calendarele Eparhiale 2021

Calendar 2021 pentru familia ta

Calendarul Tuturor Sfinților 2021

Tinerii ortodocși

Numărul total de vizitatori

12561626